26. Septembris 2000 /NR. 29 (182)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sieviete kriminālās tiesvedības sistēmā

Sieviete kriminālās tiesvedības sistēmā

Foto: Arnis Blumbergs, "LV"

Dr.iur. Andrejs Vilks, Kriminoloģisko pētījumu centra vadītājs, - "Latvijas Vēstnesim"

VILKS.JPG
(18034 BYTES) Apvienoto Nāciju Organizācijas Noziedzības novēršanas un apiešanās ar noziedzniekiem X kongresā viena no problēmām, kura plaši un detalizēti tika apspriesta, bija "Sievietes kriminālās tiesvedības sistēmā". Minētās problēmas izziņā, informatīvo materiālu sagatavošanā vislielākā nozīme bija Helsinku Eiropas noziedzības novēršanas institūtam (HEUNI). Problēma "Sievietes kriminālās tiesvedības sistēmā" tika analizēta kompleksi, piemēram, a) sievietes kā likumpārkāpējas (noziedznieces) un notiesātās; b) sievietes cietušās un upuri); c) sievietes tiesvedības procesā kā prokurores, tiesneses, izziņvedes; d) kriminoloģiskie pētījumi un kriminālpolitika, izzinot sieviešu lomu un statusu kriminālajā tiesvedībā.1 Balstoties uz iepriekš minēto pieeju, tuvāk analizēsim apzināto jautājumu loku.

Tradicionāli analizējot sieviešu lomu un statusu kriminoloģiskā kontekstā, galvenokārt tiek atsegts jautājums par sievietēm upurēm un cietušajām. Šāda pieeja ir pamatota, taču tā nav vienīgā un dominējošā. Dzimumlīdztiesības aspektā ir jāapzinās, ka kriminālajā tiesvedības sistēmā un kriminoloģiskajā pieejā sievietes var pildīt un arī reāli pilda visas sociālās lomas un funkcijas, sākot ar potenciālo noziedznieku dzemdēšanu, audzināšanu, beidzot ar likumpārkāpēju tiesāšanu un sodu izpildi. Sievietes klātbūtne ir jāaptver un jāizjūt visās kriminogēnā mehānisma stadijās un posmos.

 

Sievietes kā likumpārkāpējas (noziedznieces) un notiesātās

Kriminālās un tiesu statistikas datu analīze visās pasaules valstīs liecina par to, ka kriminālā sfēra nav izteiktākā sieviešu sociāla rakstura aktivitātēs. Sievietes veic relatīvi nelielu daļu no reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas kopumā veido no 20 līdz 8 procentiem.2 Taču noziedzības struktūrā dažādos noziegumu veidos sieviešu īpatsvars ir atšķirīgs. Sieviešu noziedzībai ir raksturīgi šādi noziedzīgo nodarījumu veidi:

- pircēju un pasūtītāju apkrāpšana, tirdzniecības noteikumu pārkāpšana u.c., kas saistīti ar specifiskām uzņēmējdarbības formām,- līdz 80 procentiem no reģistrētajiem nodarījumiem;

- noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar nelikumīgām darbībām, ar narkotiskām vielām,- līdz 50 procentiem;

- krāpšana - ap 40 - 45 procenti;

- noziedzīgi nodarījumi, kas vērsti pret personu (miesas bojājumu nodarīšana, bērnu slepkavības u.c.),- līdz 15 procentiem;

- noziedzīgi nodarījumi, kas vērsti pret īpašumu,- līdz 10 procentiem no reģistrētajiem nodarījumiem.

Sievietes praktiski nepiedalās organizēto noziedzīgo struktūru darbībā, t.sk. cilvēku, ieroču tirdzniecībā utt.

Sieviešu noziedzības struktūrā visaugstākais īpatsvars ir nodarījumiem, kas ir vērsti pret citu personu īpašumu (zādzības, zādzību mēģinājumi), krāpšanas, pircēju apmānīšana utt.

Kopumā pasaulē noziedznieku struktūrā sieviešu un vīriešu proporcija ir aptuveni 1:7.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties