19. Jūlijs 2005 /NR. 26 (381)
Skaidrojumi. Viedokļi
Slēdziens par pretējo
2
Jānis Neimanis
Satversmes tiesas tiesnesis 

Sastopoties ar likuma nepilnību, ne vienmēr ir izdarāms secinājums, ka šāda nepilnība ir pretēja likuma plānam. Var būt situācijas, kurās likuma nepilnība ir apzināts likumdevēja lēmums, jo likumdevējs nav vēlējies kādu dzīves situāciju regulēt tiesību normā. Šādā gadījumā tiesību piemērotājam nav pamata izdarīt analoģijas slēdzienu, bet ir jāizdara slēdziens par pretējo.

Slēdziens par pretējo

Mg. iur. Jānis Neimanis, LU Juridiskās fakultātes lektors, zv. advokāts birojā “Loze, Grunte un Cers”

NEIMANIS.PNG (35602 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Slēdziena par pretējo saturs

Sastopoties ar likuma nepilnību, ne vienmēr ir izdarāms secinājums, ka šāda nepilnība ir pretēja likuma plānam. Var būt situācijas, kurās likuma nepilnība ir apzināts likumdevēja lēmums, jo likumdevējs nav vēlējies kādu dzīves situāciju regulēt tiesību normā. Šādā gadījumā tiesību piemērotājam nav pamata izdarīt analoģijas slēdzienu, bet ir jāizdara slēdziens par pretējo1 (argumentum e contrario, argumentum e silentio).

Slēdziens par pretējo nozīmē, ka “tieši tādēļ, ka tiesiskās sekas S likums paredzējis (tikai) sastāvam A, tās nav spēkā attiecībā uz citiem sastāviem, ja arī tie būtu līdzīgi A”.2 Tātad tiesību normas tiesiskās sekas (S) nav attiecināmas uz tiesiskajiem sastāviem, kuri ir līdzīgi ar šās tiesību normas tiesisko sastāvu (T), jo tiesiskās sekas (S) paredzētas tikai dotajam tiesiskajam sastāvam (T).

Senāta Civilais kasācijas departaments (CKD) 1923.gada 28.septembra spriedumā Nr.58 noteicis, ka “slēdziens per argumentum e contrario ir vietā tikai tad, ja likums izsmeļoši uzskaita likuma piemērošanas gadījumus, tādēļ minētais slēdziens būtu pielaižams tikai tad, ja nerunātu pretim pārējiem likuma noteikumiem”.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Dace
2. Marts 2012 / 13:53
0
ATBILDĒT
Kā vienmēr- ļoti loģisks un saprotams izklāsts! Neimaņa kungam vairāk jāraksta, jo tie ir ļoti vērtīgi raksti ikvienam juristam!
Martins
19. Jūlijs 2005 / 17:00
0
ATBILDĒT
Bravo!

Ir arī patīkamas tiesībnieku vēsmas juridiskajā periodikā, kurām lemts pārdzīvot pašu radītāju.

M.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties