12. Augusts 2008 /NR. 30 (535)
Tiesību prakse
Medicīniskās pārbaudes veikšana,
lai noteiktu transportlīdzekļa vadītāja atrašanos
narkotisko vielu ietekmē
2
Augstākā tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedums
Lietā Nr. SKA–181
2008. gada 15. maijā

Narkotisko vielu iespaids medicīniskās pārbaudes protokolā tiek konstatēts, laboratoriski nosakot konkrētas narkotiskās vielas lietošanas faktu, kā arī novērtējot klīniskos simptomus. Tādējādi medicīniskā pārbaude ārstniecības iestādē ietver ne tikai bioloģisko paraugu ņemšanu un to laboratorisku izmeklēšanu, bet arī personas pārbaudi pēc viņas runas un ārējā izskata.
Medicīniskās pārbaudes veikšanas ietvaros novērtējamos klīniskos simptomus (personas izskatu un runu) ārsts var fiksēt tikai tajā dienā, kad persona ir atvesta uz ārstniecības iestādi medicīniskās pārbaudes veikšanai. Ņemot vērā, ka šie fakti ir jāfiksē un ka personai ar savu parakstu protokolā ir jāapliecina, ka medicīniskā pārbaude ir veikta tieši viņai, ārsts medicīniskās pārbaudes protokolu sastāda jau šajā dienā, proti, pirms ir saņemts slēdziens par analīžu laboratoriskajiem rezultātiem. Savukārt pēc laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanas ārsts pabeidz sastādīt medicīniskās pārbaudes protokolu, ierakstot saņemtos rezultātus, un sniedz galīgo atzinumu.
Ja transportlīdzekļa vadītājam veikta medicīniskā pārbaude alkohola vai narkotisko vietu ietekmes noteikšanai, medicīniskās pārbaudes rezultātus personai paziņo administratīvā pārkāpuma lietas virzītājs, nevis medicīnisko pārbaudi veikušais ārsts.
Lai konstatētu transportlīdzekļa vadītāja narkotisko vielu ietekmi, medicīniskajā pārbaudē nav nepieciešams noteikt narkotisko vielu daudzumu. Proti, lai atzītu, ka persona ir izdarījusi administratīvo pārkāpumu – transportlīdzekļa vadīšanu, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, ir jākonstatē, ka persona ir atradusies šo vielu ietekmē jeb iespaidā, bet nav būtiski, cik tieši liela ir šī ietekme.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētāja senatore D. Mita, senatore V. Krūmiņa, senatore R. Vīduša, piedaloties pie administratīvās atbildības sauktās personas P.J. pārstāvim, atklātā tiesas sēdē izskatīja administratīvā pārkāpuma lietu par P.J. saukšanu pie administratīvās atbildības par Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta piektajā daļā paredzētā pārkāpuma izdarīšanu sakarā ar P.J. kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2007. gada 12. novembra spriedumu.

Aprakstošā daļa

[1] Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Ceļu policijas nodaļas vecākais inspektors 2007. gada 26. februārī sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolu. Tajā norādīts, ka P.J. 2007. gada 3. februārī Rīgā pulksten 05.25 vadīja transportlīdzekli, atrodoties narkotisko vielu iespaidā. Tādējādi P.J. izdarījis administratīvo pārkāpumu, kas paredzēts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta piektajā daļā.

[2] Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese ar 2007. gada 11. aprīļa lēmumu P.J. atzina par vainīgu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.15 panta piektajā daļā paredzētā pārkāpuma izdarīšanā un sodīja ar administratīvo arestu uz 11 diennaktīm un naudas sodu 500 latiem, atņemot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz diviem gadiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
:)
12. Augusts 2008 / 12:00
0
ATBILDĒT
Jā, par to pašu Pēterīti...
Lauris
12. Augusts 2008 / 10:22
0
ATBILDĒT
Jaundžeikara lieta ? :)
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties