16. Decembris 2008 /NR. 47 (542)
Diskusija
Vai nacionālais regulējums atbilst starptautiskajiem principiem
Gerijs Borns
starptautisks eksperts šķīrējtiesu jautājumos, partneris advokātu birojā 

Gadsimtiem ilgi šķīrējtiesas tika uzskatītas par visefektīvāko līdzekli starptautisko komercstrīdu risināšanā. Šķīrējtiesa piesaista daudzu svarīgu iemeslu dēļ, to skaitā tāpēc, ka ir iespēja brīvi izvēlēties neitrālu un kompetentu lēmējpersonu, process ir ātrs, elastīgs un izmaksu ziņā efektīvs, spriedumi ir izpildāmi.

Galvenais priekšnosacījums, izvēloties šķīrējtiesas procesa norises vietu, ir tas, vai tās likums respektē pušu nodomus, nodrošina ātru un taisnīgu strīdu atrisināšanu un veicina efektīvu šķīrējtiesas procesu. Šis mērķis ir netieši atzīts Latvijas Šķīrējtiesu likumprojektā, kur 1. pantā, tiek noteikts mērķis "nodrošināt efektīvu un taisnīgu strīdu izšķiršanu". Protams, sistēma, kas regulē pirms šķīrējtiesas nolēmuma atzīšanas procesu attiecībā uz starptautiskiem šķīrējtiesas līgumiem un spriedumiem, ietekmēs lēmumu, vai iesaistīties uzņēmējdarbībā Latvijā.

 

Parauglikums – starptautiska iedvesma

Pēdējo 20 gadu laikā UNCITRAL Starptautiskās komercšķīrējtiesas parauglikums ir nozīmīgi ietekmējis likumdošanas procesus dažādās valstīs visā pasaulē un daudzas jurisdikcijas ir pieņēmušas savus šķīrējtiesu likumus, tiem par pamatu ņemot parauglikumu. Lielākais parauglikuma ieguvums ir pārliecība, ko gūst puses, apsverot vienu vai otru valsti kā šķīrējtiesas procesa vietu.

Vietējo likumu nenoteiktība var atturēt uzņēmēju izvēlēties konkrētu valsti par šķīrējtiesas procesa vietu. Galvenokārt problēmas rodas nepietiekamas normatīvās bāzes dēļ, kura tiek izstrādāta, pievēršot uzmanību galvenokārt nacionālajai šķīrējtiesai (sk., piemēram, likumprojekta 5. un nākamos pantus, 31. panta trešo daļu, 36., 59. pantu). Tādējādi šajos šķīrējtiesu likumos starptautiskajām lietām tiek uzspiesta tradicionālā vietējā izpratne, kas savukārt var netīšām kavēt mūsdienu šķīrējtiesas praksi.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties