10. Februāris 2009 /NR. 6 (549)
Tiesību prakse
Latvijas karogs un tā zaimošana
4
Mg.iur.
Sintija Stipre
Biznesa augstskolas "Turība" Juridiskās fakultātes doktorante,
Ārlietu ministrijas Valsts protokola 2. sekretāre 

Rakstā analizēti tiesu spriedumi, kuros skarta jēdzienu “Latvijas valsts karogs” un “Latvijas valsts karoga zaimošana” intepretācija.

Jēdziena "Latvijas valsts karogs" interpretācija

Komentārs par Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas 21.11.2007. spriedumu lietā Nr. K 04-407-06/18

Lietas būtiskie faktiskie apstākļi

[1] Rīgas domes Kultūras departaments, pamatojoties uz Rīgas domes 27.09.2005. lēmumu Nr. 437 "Par Latvijas Republikas svētku, atceres un atzīmējamo dienu pasākumu noformējuma funkcijas veikšanu Rīgā" par godu Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienai, Rīgā, 11. novembra krastmalā, no 16.04.2007. līdz 27.04.2007. pie apgaismojuma stabiem izvietoja Latvijas valsts karoga lentes (vimpeļus).

[2] 2007. gada 16. maijā ap pulksten 5:50 divi spāņu un divi portugāļu jaunieši Rīgā, 11. novembra krastmalā, veica noziedzīgu nodarījumu, darbojoties personu grupā. Proti, viņi uzkāpa trīs apgaismes stabos, norāva stiprinājumus no sešiem Latvijas valsts karogiem, nometa karogus zemē un vēl diviem Latvijas valsts karogiem norāva apakšējos stiprinājumus, kā rezultātā tie kļuva svētku noformējumam nederīgi. Pēc tam apsūdzētie ar sešiem nozagtajiem Latvijas valsts karogiem devās Vanšu tilta virzienā, kur tika aizturēti.

[3] Apsūdzētajiem izvirzītas apsūdzības pēc Krimināllikuma 93. panta par Latvijas valsts karoga zaimošanu un pēc Krimināllikuma 175. panta otrās daļas par zādzību, ja tā izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

[4] Tiesvedības procesā tika aktualizēts jautājums par jēdziena "Latvijas valsts simbols" interpretāciju. Apsūdzēto pārstāvji uzskatīja, ka audums (vimpelis) Latvijas valsts karoga krāsās nav atzīstams par valsts simbolu, jo likuma "Par Latvijas valsts karogu" 1.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Es
26. Februāris 2009 / 12:36
0
ATBILDĒT
Krimināllikuma 93. pants noteic, ka personu soda "par Latvijas valsts ģerboņa vai Latvijas valsts karoga noraušanu, saplēšanu, salaušanu, iznīcināšanu vai par citādu šo valsts simbolu zaimošanu".



Lai notiesātu pēc šī panta pieteik konstatēt vienu no likumā minētā zaimošanas veida - , saplēšanu, salaušanu, iznīcināšanu - vai citu veidu. Visās lietās bija noraušana, līdz ar to nav jākostatē vēlmi vērtsies pret valsts varu. Karogam, atšķirībā no citām lietām, ir aizsargājams statuss un atseviškš pants par ko ir bargāks sods.
Autore
12. Februāris 2009 / 15:52
0
ATBILDĒT
Paldies Juristei par jautājumu! Sistēmiskā metode šajā gadījumā tika lietota, lai noskaidrotu valsts karoga simbolisko nozīmi attiecībā pret valsts ģerboni un himnu, kā rezultātā izdarīju secinājumu, ka karogs ir tautas jeb nacionālās piederības simbols, bet ģerbonis - valsts varas simbols. Jēdziens "necieņa" sistēmiskās interpretācijas ietvaros netika analizēts.

Jāatzīst, ka jēdzieni "necieņa" vai "zaimošana" valsts simbolu kontekstā ir maz analizēti. Piemēram, ja pesrona uz valsts karoga uzzīmētu svastiku, to klasificētu kā valsts karoga zaimošanu. Bet kā būtu klasificējama darbība, ja persona uz Latvijas valsts karoga glīti uzrakstītu frāzi "Dievs, svētī Latviju!"? Vai šāda darbība būtu sodāma? Labprāt uzklausītu citu juristu viedokli.
juriste
12. Februāris 2009 / 12:23
0
ATBILDĒT
Rakstā sniegtā informācija ir interesanta, taču komentārs varēja būt izvērstāks un ar nopietnāku pamatojumu. Katrā ziņā no doktoranta it īpaši to gribētos sagaidīt. Man, piemēram, kā cilvēkam, kas nav pastiprināti interesējies par šiem jautājumiem, nebija saprotams, kāpēc autore izdara secinājumu, ka necieņa pret karogu var izpausties tikai kā pasīva darbība vai bezdarbība. Ja jau tiek piesaukta sistēmiskā metode, tad, skatoties kaut vai to pašu APK, redzams, ka, piemēram, necieņa pret tiesu var izpausties arī aktīvās darbībās. Varbūt autore var paskaidrot sīkāk šo savu domu?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties