11. Marts 2014 /NR. 10 (812)
Redaktora sleja
Tiesas lēmumu pieejamība

Nenoliedzami, pašreiz ir starptautisko publisko tiesību laiks. Notikumi Ukrainā ir raisījuši ne tikai emocionālas un politiskas kaislības, bet arī dažādus interesantus un sarežģītus starptautisko publisko tiesību jautājumus par valsts suverenitāti, neatkarību un teritorijas nedalāmību. Tāpēc arī šajā "Jurista Vārda" numurā publicējam Latvijas valsts institūciju paziņojumus un tiesību ekspertu vērtējumus par notikumiem Ukrainā. Visticamāk, šī publikācija nebūs vienīgā par šo jautājumu un analīze turpināsies, jo īpaši, kad pašreiz "slēptie" fakti kļūs zināmi. Par zināšanu arī gribētu turpināt, tikai par tiesas nolēmumu pieejamību Latvijā.

Likuma "Par tiesu varu" 28.2 pants paredz tiesas nolēmumu, tātad gan spriedumu, gan arī lēmumu pieejamību. Atklātā tiesas sēdē izskatītā lietā pieņemts tiesas nolēmums, kas noformēts atsevišķa procesuāla dokumenta veidā, ir vispārpieejama informācija. Slēgtā tiesas sēdē izskatītā lietā pieņemta tiesas nolēmuma ievaddaļa un rezolutīvā daļa, ja tās pasludinātas publiski, ir vispārpieejama informācija. Turklāt likuma "Par tiesu varu" 28.2 panta piektā daļa paredz, ka atklātā tiesas sēdē pieņemtus tiesas spriedumus pēc to spēkā stāšanās publicē mājaslapā internetā, ja likumā nav noteikts citādi. Tāpat publicē arī tiesas lēmumus Ministru kabineta noteiktajā apjomā.

Ministru kabineta 2009. gada 10. februāra noteikumu Nr. 123 "Noteikumi par tiesu informācijas publicēšanu mājaslapā internetā un tiesu nolēmumu apstrādi pirms to izsniegšanas" 5.4. punkts nosaka, ka internetā publicē: (1) tiesas spriedumus likumā noteiktajā apjomā, (2) atklātā tiesas sēdē pieņemtus kasācijas instances tiesas lēmumus krimināllietās, (3) atklātā tiesas sēdē pieņemtus spēkā stājušos tiesas lēmumus sabiedrību interesējošās lietās (piemēram, lēmumi, kurus publicējot tiek īstenota sabiedrības sociāli vai tiesiski izglītojošā funkcija) vai citus atklātā tiesas sēdē pieņemtus spēkā stājušos tiesas lēmumus pēc tiesas ieskata un (4) aktuālus Eiropas Savienības Tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumus.

Portālā tiesas.lv pieejama anonimizēta nolēmumu atlase, tomēr šis rīks diemžēl neļauj nošķirt tiesas spriedumu un tiesas lēmumu meklēšanu. Turklāt atkārtoti vērtējams būta apstāklis, vai pareizi, ka tiesas lēmumus publicē ierobežotā apjomā. Pirmkārt, jābūt gana lielam pravietim, lai noteiktu, kas interesē sabiedrību tagad un, galvenais, kas nākotnē. Turklāt diez vai kāds patstāvīgi monitorē sabiedrības intereses un diez vai tiks publicēti gadu vai pat vecāki tiesas lēmumi, ja pēkšņi sabiedrībai rodas interese par konkrētiem lēmuma veidiem. Otrkārt, vai tiesa nav tā jau noslogota, lai katrreiz pēc likumā un Ministru kabinetā nenoteiktiem, līdz ar to pēc sev zināmiem kritērijiem atzītu konkrētā lēmuma publicēšanas lietderību.

Ne tikai spriedumi, bet arī tiesas lēmumi izšķir būtiskus tiesību jautājumus. Tieši ar tiesas lēmumu personai tiek noraidīta tiesas pieejamība, izbeigta tiesvedība, atteikts kļūt par trešo personu lietā, apturēta tiesvedība u.tml. Ja šie lēmumi nav pieejami, tad nav iespējams uzzināt, kāda ir tiesas prakse jautājumos par tiesas pieejamību.

Protams, lai racionalizētu tiesas lēmumu pieejamību, varētu noteikt konkrēta veida tiesas lēmumus, kuriem jābūt pieejamiem internetā, tomēr tiem jābūt plašākiem nekā pašreiz. Tiesas nolēmumu pieejamību nedrīkst vērtēt par zemu. Diemžēl arī Satversmes tiesas lēmumi par lietas neierosināšanu nav pieejami, lai gan Satversmes tiesā 2013. gadā saņemti 404 iesniegumi, no tiem 164 atzīti par acīmredzami nepiekritīgiem, 240 reģistrēti kā pieteikumi un nodoti izskatīšanai Satversmes tiesas kolēģijās un beigu beigās Satversmes tiesa ierosināja 21 lietu. Arī Satversmes tiesas praksei attiecībā uz tiesvedības ierosināšanu jābūt publiski pieejamai.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Tiesas lēmumu pieejamība. Jurista Vārds, 11.03.2014., Nr. 10 (812), 2.lpp.
VISI RAKSTI 11. Marts 2014 /NR. 10 (812)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties