30. Septembris 2014 /NR. 38 (840)
Informācija
Seši jautājumi par advokātu procesu
17
Sannija Matule
Jurista Vārds 

Turpinot darbu pie jautājuma par tā dēvētā advokātu procesa tālāku ieviešanu civilprocesā, Tieslietu ministrija pirms pāris nedēļām rīkoja šai tēmai veltītu diskusiju. Tā atklāja – pagaidām vēl trūkst daudz būtisku atbilžu, lai lemtu par turpmāko rīcību, tādēļ diskusijas dalībniekiem dots mājasdarbs – formulēt pārstāvētās institūcijas viedokli par konkrētiem jautājumiem advokātu procesa sakarā.

Uzrunājot klātesošos, Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina informēja, ka ministrija jau strādā pie advokātu procesa ieviešanas civilprocesā, lai tādējādi optimizētu un efektivizētu tiesas procesu norisi vispārējās jurisdikcijas tiesās, vienlaikus nonākot pie tiesiska un taisnīga rezultāta katrā lietā. Šim nolūkam Tieslietu ministrija vairākkārt jau ir organizējusi kopīgas sanāksmes ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomes pārstāvjiem, apspriežot iespējamos advokātu procesa ieviešanas mehānismus. Arī nesen – septembra pirmajā pusē – Tieslietu ministrijas Civilprocesa likuma grozījumu izstrādes pastāvīgajā darba grupā tika uzklausīts Zvērinātu advokātu padomes formulētais redzējums.

Apzinot, ka šāda jauna regulējuma īstenošana tiešā veidā skars sabiedrību un būtiski mainīs līdzšinējo kārtību, Tieslietu ministrija uzrunāja nozaru nevalstiskās organizācijas un valsts pārvaldes iestādes, aicinot to pārstāvjus uz kopīgu diskusiju.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
17 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurka
8. Oktobris 2014 / 17:04
0
ATBILDĒT
Atceros kā reiz es, "prastais jurists būdams" pārstāvēju klientu pret "superprofesionālu" advokātu!
Lietu uzvarēju, bez tam Rīgas apgabaltiesas tiesnesis pārjautāja sēdē, vai "advokāta kungs patiešām ir advokāts, ja reiz nezin starpību starp zaudējumiem un parādu" (visu laiku teica, ka tā kleintam ir jāatlīdzina zaudējums, kaut gan netika atdots aizdevums).
Pats nebiju advokāts, jo "stāžs" neļāva!
Seskis
3. Oktobris 2014 / 08:56
0
ATBILDĒT
Par to, vai juristu kļūdas laupa dzīvību, var strīdēties!
Piemēram, bija dzīves apbružāts jurists V.H., kurš vērsās Administratīvajā tiesā par necilvēcīgajiem apstākļiem Jēkabpils izolatorā.
Tiesa taisīja V.H. labvēlīgu spriedumu. Jurists, ieraugot četrciparu summu spriedumā, ķēra pie sirds un nokļuva slimnīcā ar infarktu.
Pēc pāris dienām V.H. saņēma papildspriedumu, kurā summa vēl bija nedaudz noapaļota uz augšu.
Papildspriedums piebeidza V.H., - sirds neizturēja, ieraugot apaļīgo summiņu, sievas dzīves juridiskajam pabērnam nebija, tikai piedzīvotāja, kura joprojām netic, ka spriedumā norādīta summa nav ļauns joks (spriedums netika pārsūdzēts un ir stājies spēkā).
Proficius Aliri
2. Oktobris 2014 / 00:08
0
ATBILDĒT
Pirmais jautājums – kāpēc un kāpēc tieši tagad? Lai “optimizētu un efektivizētu tiesas procesu norisi vispārējās jurisdikcijas tiesās, vienlaikus nonākot pie tiesiska un taisnīga rezultāta katrā lietā”? Ja prezumējami nekvalitatīva pārstāvība ir tik nozīmīgs iemesls procesa kavēšanai un advokātu process – ideāls un pēdējais (jo CPL efektivitātes limitu esot sasniedzis) pretlīdzeklis, varbūt to sākumā ieviest, piemēram, administratīvajā procesā? Tur lietas neizskata ievērojami ātrāk kā civilprocesā.
Otrkārt, vai “nekvalitatīvie pārstāvji” patiesībā ir sliktāki kā “prezumējamie profesionāļi”? Skaidru pētījumu nav un nebūšot, tikai kaut kāda statistika un novērojami praksē.
Treškārt, vai kvalitāte un ātrums vienmēr ir savienojami? Kā vēsta sakāmvārds: ātri skrien – ātri krīt, ātrums liels pie muļķiem mīt. Nepraša vai nezinītis procesā var iesniegt savu makulatūru, apcerējumus un citus garadarbus, bet tiesnesim būtu jāspēj pelavas no graudiem knaši nošķirt. Toties šķietami profesionāli uzrakstīti, argumentēti lūgumi, sūdzības u.tml. procesu var sarežģīt un paildzināt neiedomājami, ja vēl tas profesionālis nav tik godprātīgs kā papīra tiesības prasa vai arī ļaujas klienta iespējami nekrietnajām vēlmēm.
Ceturtkārt, vai tiešām nav citu līdzekļu, kas neietekmētu tik ļoti personas, bet nebūtu sliktāki pat par cēlākajām advokātu procesa sapņu pilīm? Lai arī tas prasītu līdzekļus, tomēr virknē publikāciju ierosinājumi jau ir izteikti – palielināt tiesnešu skaitu, palielināt un pieņemami apmaksāt tiesu personāla darbu, arī tiesnešu profesionalitāte un bargums, piemērojot procesuālās sankcijas varētu līdzēt.
Piektkārt, kāpēc valsts grib apspiest personas privātautonomiju, izvēles iespējas un apšauba tās spēju izvēlēties pieņemamu pārstāvi? Jau Bukovskis reiz rakstīja, ka “atšķirībā no kriminālprocesa, civilprocesā valsts nav ieinteresēta: valstij ir pilnīgi vienalga, vai parādnieks samaksās savu parādu, vai pulksteņu taisītājs atdos atpakaļ izlabošanā pieņemto pulksteni [..]. Kas grib izlietot savas tiesības, tam par to pašam jārūpējas.” Ja advokāta statuss būtu tāds profesionālisma zīmols, vai vispār kādam rastos vēlme izraudzīties sev pārstāvi-vienkāršo juristu, ar kura palīdzību uzvarēt tiesas procesā prezumējami būtu vairāk laimīga nejaušība, ne viņa darba rezultāts. Vai ir kāda aptauja par neapmierinātību ar juristu pakalpojumiem (salīdzinājumā ar advokātu pakalpojumiem), noteikts juristu neprofesionalitātes uztveres indekss vai vismaz aptaujāta sabiedrība?
Visbeidzot, kālab juristi būtu jāsalīdzina ar ārstiem? Ja pirmo neprasme civilprocesā varētu aizskart mantiskās intereses, tad ārstu rīcība skar veselību un dzīvību. Zaudēt naudu mēs varam gandrīz ik uz soļa, virkne profesiju un arodu tiešā vai netiešā veidā var ietekmēt finansiālo stāvokli. Varbūt zvērināts pārdevējs varētu atturēt no neapdomīga jauna un nelietderīga tehnoloģiju brīnuma iegādes vai zvērināts ātro kredītu izsniedzējs glābt no parādu jūga?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 14
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties