12. Maijs 2015 /NR. 19 (871)
Redaktora sleja
Spoguļvīrs
26

Neliegšos, šī sleja ir reklāmraksts. Žurnāls "Jurista Vārds" nav saņēmis samaksu, tomēr nolēmis informēt lasītājus par kādu filmu. Tā ir par topoša jurista personības veidošanos apstākļos, kad sabiedrībā ir milzum daudz stereotipu, kādam jābūt juristam. Latvijā nav daudz tādu filmu, kurā topošs jurists un atsevišķas mācību metodes ieņem tik būtisku lomu, lai runātu par svarīgāko – cilvēka identitāti.

Šā gada 4. maijā kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvoja Agneses Laizānes īsfilma "Spoguļvīrs". Filmas stāsts atspoguļo 21. gadsimta identitātes problēmas un sabiedrības augstās prasības pret indivīdu, kas var būt iemesls personības zaudēšanai. Topošais jurists Viks lampu drudža un kautrības dēļ izgāžas tiesu procesa izspēlēs, jo nespēj uzstāties publiski. Vīlies sevī, viņš nejauši iepazīstas ar noslēpumaino Spoguļvīru, kurš piedāvā viņam palīdzēt atgūt pašapziņu un kļūt tādam, kāds Viks vienmēr ir sapņojis būt. Viks piekrīt darījumam, jo īpaši tāpēc, ka pirmoreiz viņam uzticēta tiesu lieta kā juridiskajam pārstāvim un tajā noteikti ir jāuzvar. Spoguļvīrs aizstāj Viku dažādās situācijās, pārsteidzot apkārtējos ne tikai ar agrāk nebijušu pašpārliecinātību, bet arī nekaunīgu rīcību, kuras dēļ tiek sabojātas attiecības ar tuvākajiem Vika draugiem. Drīz vien spoguļcilvēku Vika dzīvē ir tik daudz, ka viņš vairs nespēj to visu kontrolēt. Brīdī, kad viņš saceļas pret spoguļvīriem, lai tomēr pats būtu savas dzīves noteicējs, ir jau par vēlu, un viņš zaudē sevi un savu identitāti.

Filmas vizuālajā konceptā tiek apvienota dažādu filmu žanru stilistika – film-noir atmosfēra, ekspresionisma un sirreālisma elementi, un kā būtisks filmas vizuālais koncepts un stāstu virzošs elements ir horeogrāfija – laikmetīgās dejas.

Filmā attēlota ne tikai topošā jurista personības veidošanās un apkārtējās pasaules ietekme uz to, kādam ir jābūt un kā jāuzvedas juristam. Filmā parādās arī lietas, uz ko vērš uzmanību jaunā Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa, – Juridiskās fakultātes students strādā paralēli studijām un vēl pirms studiju beigšanas praktizē kā jurists.

Maija mēneša jubilārs Imants Ziedonis rakstījis, ka "visi mēs esam pudeles un kārbiņas, burkas un afišu stabi. Visus mūs aplīmēja, aplīmē un aplīmēs – sabiedriska paradumība." Tomēr veiksmīga jurista pamatā ir personība, kura balstīta nevis sabiedrības pieņēmumos, bet savā unikalitātē.

Filmu iesaku noskatīties ikvienam topošam un jau esošam juristam.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Spoguļvīrs. Jurista Vārds, 12.05.2015., Nr. 19 (871), 2.lpp.
VISI RAKSTI 12. Maijs 2015 /NR. 19 (871)
26 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Priecīgi
13. Maijs 2015 / 14:28
0
ATBILDĒT
Lieliska sleja, paldies!
mazgudrais
12. Maijs 2015 / 08:49
17
ATBILDĒT
autora kungs, kā ir tad, kad unikālais jurists sastopas ar tiesnesi, prokuroru, ierēdni, policistu, kura personība ir balstīta stereotipos un tiesību tatāriski- mongoliskā izpratnē?
mazgudrais > mazgudrais
15. Maijs 2015 / 11:06
0
ATBILDĒT
15 mīnusiņi jau nav tālu no acītes, pacentieties, lūdzu, ar tatāriski-mongolisko izpratni apveltītie!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 23
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties