22. Novembris 2016 /NR. 47 (950)
Tiesību prakse
Eiropas Savienības Tiesa: aktualitātes judikatūrā

Kopš 2016. gada jūnija, kad Tieslietu ministrija publicēja "Jurista Vārdā" apskatu par aktuālākajiem Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) spriedumiem, Eiropas Savienība (turpmāk – ES) piedzīvojusi vairākus spilgtus notikumus, no kuriem būtiskākie ir Brexit, kā arī sarežģītu pārrunu procesā panāktā ES un Kanādas tirdzniecības līguma jeb CETA parakstīšana.

Šajā laika periodā arī EST nākusi klajā ar jaunām atziņām nebūt ne mazāk aktuālos jautājumos. Ar dažām no tām Tieslietu ministrija aicina iepazīties šajā EST spriedumu apskatā, kurā ietverti spriedumi par laika posmu no 2016. gada maija līdz 2016. oktobrim šādās jomās: intelektuālais īpašums (C-484/14 Mc Fadden; C-160/15 GS Media; C-166/15 Ranks un Vasiļevičs); datu aizsardzība (C-582/14 Breyer) un preču brīva aprite (C-15/15 New Valmar); ES pilsonība (C-165/14 Rendón Marín; C-304/14 CS; C-182/15 Petruhhin).

Divi no iepriekš minētajiem spriedumiem pieņemti lietās, kur ar prejudiciālā nolēmuma lūgumu EST vērsušās Latvijas tiesas: lietā C-185/15 Petruhhin par ES pilsonības noteikumu ietekmi uz personas izdošanu trešajai valstij un lietā C-166/15 Ranks un Vasiļevičs par datorprogrammu tiesisko aizsardzību. Visi EST spriedumi ir pieejami EST interneta vietnē: http://curia.europa.eu/.

1. Intelektuālais īpašums

Nenoliedzama ir EST ietekme uz intelektuālā īpašuma tiesību attīstību digitālajā vidē. Kā piemērs tam var kalpot ģenerāladvokāta Maceja Špunara (Maciej Szpunar) atziņas secinājumos par digitālo grāmatu publisko patapinājumu.1 Ģenerāladvokāts ierosina EST, ka tiesību normas vajadzētu interpretēt "drosmīgi", norādot, ka "ir jāsniedz tiesību aktu interpretācija, kurā ir ņemtas vērā tehnoloģiju, tirgus un uzvedības pārmaiņas, un ar pārāk šauru interpretāciju šos tiesību aktus nedrīkst saglabāt nemaināmus tādā stāvoklī, kāds tas bijis pagātnē (..), ir nepieciešama interpretācija, kas var tikt kvalificēta kā "dinamiska" vai "progresīva", it īpaši jomās, kuras spēcīgi ir ietekmējis tehnoloģiskais progress, kā tas ir autortiesību gadījumā. Proti, šis progress mūsdienās ir tik ātrs, ka tas viegli apsteidz likumdošanas procesu, tādējādi bieži padarot veltīgus mēģinājumus pielāgot tiesību normas šādā ceļā, un līdz ar to tiesību akti kļūst novecojuši pat to pieņemšanas brīdī vai neilgi pēc tam". Līdz ar to turpmāk apskatīti trīs EST spriedumi, kas skar dažādus autortiesību aspektus digitālajā vidē.

1.1. Wi-fi tīkla īpašnieka atbildība par lietotāju veiktajiem autortiesību pārkāpumiem

Uzņēmējs Fadens (Fadden), kas nodarbojas ar gaismas un skaņas iekārtu pārdošanu, pārvaldīja arī neaizsargātu wi-fi tīklu, kura mērķis bija piesaistīt garāmgājējus un citus cilvēkus, kas varētu kļūt par potenciāliem pircējiem. Izmantojot šo bezvadu tīklu, sabiedrības rīcībā bez tiesību īpašnieka atļaujas tika nodots muzikāls skaņdarbs.2 Par minēto pārkāpumu tika uzsākta tiesvedība. Lai gan Fadens apgalvoja, ka nav izdarījis pārkāpumu, viņš nevarēja izslēgt, ka to ir veicis kāds no viņa tīkla izmantotājiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties