28. Februāris 2017 /NR. 9 (963)
Tiesību politika
Advokātu procesa ietekme uz konkurenci juridisko pakalpojumu tirgū
3

Iepriekšējā "Jurista Vārdā"1 jau ziņots, ka Ministru kabinets 14. februāra sēdē atbalstīja Tieslietu ministrijas konceptuālo ziņojumu2 par advokātu procesa ieviešanu atsevišķās civillietu kategorijās jau no pirmās tiesu instances. Vienlaikus valdība tieslietu ministram uzdeva līdz 2018. gada 1. februārim iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā no koncepcijas izrietošā un atbalstu guvušā risinājuma 2.A varianta3 īstenošanai nepieciešamos tiesību aktu projektus. Ņemot vērā, ka diskusijā par advokātu procesa paplašināšanu civillietās viens no viedokļiem ir bijis, ka tas atstās būtisku ietekmi uz juridisko pakalpojumu sniedzējiem, kuri nav zvērināti advokāti, šeit publicēts izvilkums no valdībā iesniegtā Tieslietu ministrijas sagatavotā ziņojuma, kurā viena sadaļa veltīta tieši šim jautājumam – par ietekmi uz konkurenci.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Protests
1. Marts 2017 / 16:26
0
ATBILDĒT
Advokātu procesa ieviešana ir atklāts un nekaunīgs zvērinātu advokātu lobijs!
Atsaukšanās uz Satversmes 92. panta normu, ka „Ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību.” ir pilnīgs nekaunīguma kalngals! Tieslietu ministrija vairs neprot atšķirt jēdzienu „tiesības” no jēdziena „pienākums”. Analoģiski Tieslietu ministrijas pieejai varētu tulkot Satversmes 102 pantu „102. Ikvienam ir tiesības apvienoties biedrībās, politiskās partijās un citās sabiedriskās organizācijās.” kā ikviena pienākumu apvienoties biedrībās, politiskās partijās un citās sabiedriskās organizācijās.
Latvijā juristi, kas nav zvērināti advokāti, tiek jau lielā mērā diskriminēti civilprocesā (nevar pārstāvēt kasācijas instancē, nevar pieprasīt no zaudējušās puses ar pārstāvību saistītās izmaksas, u.c.) Tomēr, izskatās, ka ar šo ir par maz! Zvērinātu advokātu lobijs ir ņēmis virsroku pār katras personas izvēles brīvību civilprocesā attiecībā uz sava pārstāvja izvēli! Tas ir pretrunā demokrātiskas valsts principam, kas tiek noteikts Satversmē.
Atsauce uz citu valstu piemēriem ir nevietā, jo minētajās valstīs ir citas tiesiskās tradīcijas un obligātais advokātu process ir bagāto valstu tiesību sistēmās. Nevietā ir vainot tiesvedību ilgumā lietas dalībniekus, kas nav izvēlējušies advokātus, jo bieži vien lietas tiek novilcinātas tieši advokātu dēļ, piem. „pēkšņa” slimība, tikai tiesas sēdē pieteikti lūgumi par pierādījumu izprasīšanu, prasības grozīšanu vai apjomīgu pierādījumu iesniegšana, u.c.
Advokātu procesa ieviešana būtu spēcīgs trieciens personas brīvas izvēles tiesībām uz pārstāvību civilprocesā un pakļaušanās zvērinātu advokātu lobijam….
Max Headroom > Protests
1. Marts 2017 / 16:54
0
ATBILDĒT
Varbūt arī mums laiks beidzot sakārtot un iedibināt kādu sistēmu un tiesiskās tradīcijas, nevis lepoties ar to, ka dzīvojam valstī, kur 25 gadus valdījsui pašplūsma, visatļautība un mežonīgais brīvā tirgus kapitālisms?
Senlatvietis > Protests
1. Marts 2017 / 16:51
0
ATBILDĒT
Ja lobijs nostrādās (un, kā redzams, jau strādā), tad pieļaujams, ka līdzīgi kā maksātnespējas administratoru organizācijā arī advokātu organizācijā uz 200 gribētājiem attiecīgo statusu spēs iegūt vien 10-15 indivīdi, kas iespējams būs pietuvināti tieši vai pastarpināti Padomei.
Minētā ietvaros prognozējams studentu skaita pieaugums doktorantūras studijās nolūkā tapt atbrīvotam no advokāta eksāmena. Ja lobija iespaidā arī šī norma tiek dzēsta, tad iepriekšējā rindkopā norādītais skaits varētu samazināties vēl par trešdaļu monopolisma iespaidā.
Attiecīgajai saimei savairojoties, palielināsies konkurence, kas nav vēlama, jo samazināsies ieņēmumi, līdz ar ko kā nākamais solis varētu būt advokātu maksimālā skaita noteikšana reģionos (līdzīgi kā notāriem) lai nodrošinātu gardos labumus, ko arods nes un protams lozungu - tagad advokāta pakalpojumi būs pieejami visā Latvijā, ikvienā reģionā nodrošinot ikvienam indivīdam Satversmē garantētās tiesības.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties