20. Februāris 2018 /NR. 8 (1014)
Redaktora sleja
Sauc lietas īstajos vārdos
15

Pirms dažiem gadiem ap Ziemassvētku laiku kļuvu par liecinieci kāda lielveikalu tīkla divu darbinieku sarunai, kurā tie savstarpēji dalījās spilgtās emocijās un pārdomās par nule saņemto darba devēja svētku dāvanu. Konkrētie veikala darbinieki tikuši pie saldētas vistas, kura, kā jau tas gadās, šiem diviem bijusi arī zila.

Mēdz sacīt, ka dāvinātam zirgam zobos neskatās, bet, tā kā "zirgs" netika dāvināts man un jauno vistas īpašnieku saruna bija emociju un neizpratnes pilna (kādēļ Ziemassvētkos tieši saldēta vista?), par šo faktu uzrakstīju vaicājošu vēstuli konkrētajam uzņēmumam. Saņēmu arī atbildi, un smalki formulētā veidā man tika paskaidrots, ka patiesībā uz šo dāvanu jālūkojas kā uz gardu Ziemassvētku cepeti, kuram esot arī pievienota pagatavošanas recepte.

Stāsts par saldēto vistu atausa atmiņā, vērojot pēdējo nedēļu domstarpības starp nebanku kredītu devējiem un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC). Arī te – kur vienam sulīgs un aromātisks cepetis, tur otram – zila vista. Kreditētāji it kā patērētāju interesēs nepaguruši reklamē un piedāvā ātri un ērti piepildīt sapņus, īstenot vēlmes, uz kredīta rēķina apdāvināt savus mīļos un neatlikt uz rītdienu pirkumu, kuru var veikt jau tūliņ. Turpretim PTAC, februāra pirmajā pusē sākot informatīvi izglītojošu kampaņu par atbildīgu aizņemšanos "Sauc lietas īstajos vārdos", ir tiešs: sauc to, kā gribi – par sapņa piepildījumu, kredītu, aizdevumu, aizņēmumu vai līzingu, tas ir un paliek parāds!

Ar šādu publisku aktivitāti PTAC akcentē, ka iedzīvotāju finanšu pratība Latvijā ir zema, tādēļ viņi tiek aicināti rūpīgāk izvērtēt savu finansiālo ilgtspēju, lemjot par naudas aizņemšanos. Lai izvēli atvieglotu, pat izstrādāta interaktīva vietne www.parads.lv. Tajā bez vairākām citām sadaļām vēl pieejams netradicionāls, taču iedarbīgs finanšu saistību terminu skaidrojums jeb vārdnīca, kurā PTAC piedāvā savu tulkojumu kreditēšanas nozarē biežāk izmantotajiem saukļiem. Piemēram: Ātrais kredīts – ātrais parāds. Aizdevums līdz algai – alga pa taisno aizdevējam! Aizdevums klikšķa attālumā – paliec parādā ātri! Bez slēptām komisijām – mums ir cits "āķis"! Kredīts ceļojumam! – būsi parādā visā pasaulē! Kredīts bez procentiem – visas maksas mēs iekļāvām "komisijās"!

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija par šādu PTAC skatījumu uz attiecīgo biznesa nišu nav sajūsmā un uzsver, ka uzraugošā iestāde, izmantojot nodokļu maksātāju naudu, nedrīkst iejaukties finanšu tirgus konkurencē. Tādēļ plānots iesaistīt Valsts kontroli, lai tā izvērtē PTAC kampaņas atbilstību izvirzītajiem mērķiem un tam atvēlēto valsts budžeta līdzekļu izmantošanu. Nebanku kreditēšanas nozares ieskatā,1 PTAC ar kampaņu kropļo konkurenci finanšu pakalpojumu tirgū, šādi it kā mudinot priekšroku dot banku finanšu pakalpojumiem.

Tiesa, caurskatot PTAC ieteikumus atbildīgam lēmumam par jaunu saistību uzņemšanos, tie vienlīdz ir attiecināmi arī uz banku kredītiem. Cita lieta, ka, sašķirojot – kas ir kas, patiesībā redzams, ka kampaņa arī māca nošķirt aizņēmumu no tā "iesaiņojuma papīra", jo aizdevumi, īpaši tie, kas ir klikšķa attālumā un pēc desmit minūtēm jau kontā, caur uzmācīgo reklāmu tiek tik vilinoši "iesaiņoti", ka nereti patērētāju uztverē priekšplānā izvirzās ātri, ērti un viegli piepildāmie sapņi, nevis smagā atbildības nasta par saistību pienācīgu izpildi. Šis smagums vēlāk daudzus nospiež uz ceļiem, tāpēc sauksim lietas īstajos vārdos.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Matule S. Sauc lietas īstajos vārdos. Jurista Vārds, 20.02.2018., Nr. 8 (1014), 2.lpp.
patīk
drukāt
VISI RAKSTI 20. Februāris 2018 /NR. 8 (1014)
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
20. Februāris 2018 / 13:30
0
ATBILDĒT
(c) Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija par šādu PTAC skatījumu uz attiecīgo biznesa nišu nav sajūsmā un uzsver, ka uzraugošā iestāde, izmantojot nodokļu maksātāju naudu, nedrīkst iejaukties finanšu tirgus konkurencē.
===============

Kāpēc PTAC nedrīkstētu izdot augļošanas biznesa skaidrojošo vārdnīcu?

P.S. Pie viena Laimētavas būtu jāpiespiež pārdevēt par Zaudētavām, jo 90% tur naudu zaudē nevis laimē...
Magone > Jurčiks
20. Februāris 2018 / 13:45
0
ATBILDĒT
Nē, tās ir Laimētavas. Īpašniekiem.
Viesturs > Magone
21. Februāris 2018 / 08:53
0
ATBILDĒT
:D:D:D
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties