24. Augusts 2021 /NR. 34 (1196)
Redaktora sleja
Atnāci, paskatījies, pagriezies un dodies atpakaļ!
1

Ministru kabinets, reaģējot uz Latvijas–Baltkrievijas robežas nelikumīgas šķērsošanas gadījumu straujo pieaugumu, kā arī ievērojot Lietuvā fiksēto lielo Lietuvas–Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu, 2021. gada 10. augustā izsludināja ārkārtas stāvokli atsevišķās administratīvajās teritorijās.1

Ārkārtas stāvoklis izsludināts ar Ministru kabineta rīkojumu, kam pievērsta ne tikai plašu mediju, bet arī vairāku nevalstisko organizāciju uzmanība, rezultējoties cita starpā atklātā vēstulē Latvijas augstākajām amatpersonām.2 Vienlaikus arī tiesībsargs ir nosūtījis vēstuli Saeimai un Ministru kabinetam, uzsverot, ka, pirmkārt, valstij ir pienākums raudzīties, lai ierobežojumi būtu tiešām nepieciešami. Otrkārt, šiem ierobežojumiem nebūtu nesamērīgi jāierobežo cilvēktiesības, un, treškārt, Latvijai ir pienākums pildīt starptautiskās saistības, kuras tā ir uzņēmusies.3 Tomēr, vai Ministru kabineta rīkojums atbilst cilvēktiesībām, izvērstāku komentāru šajā numurā sniedz Aleksejs Dimitrovs.

Savukārt pašas situācijas kontekstā būtu vērts atgādināt, pirmkārt, kā tā ir izveidojusies. Otrkārt, to, ka centrālajam jautājumam jābūt nevis par to, kura valsts būs "nežēlīgāka" savos pieņemtajos lēmumos, bet gan par cilvēkiem, kuri šobrīd, kamēr lasāt šo sleju, atrodas pie robežas un faktiski ir "iesprūduši" starp valstīm.

Kopumā esošā situācija izveidojusies, jo, reaģējot uz Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām, vairs netiek ierobežota nelegālo imigrantu plūsma pāri Baltkrievijas robežai.4 Lai arī saprotams, ka tas ir Balkrievijas prezidenta atbildes solis uz Eiropas Savienības sankcijām, kuras savukārt ir reakcija uz aviosabiedrībai "Ryanair" piederošās lidmašīnas piespiedu nolaišanos Minskā, tomēr Latvijai, pieņemot lēmumus, nebūtu jāvadās no "emocijām". Latvijai kā demokrātiskai tiesiskai valstij, pieņemot lēmumus, jāņem vērā pienākumi, kuri izriet no starptautiskām saistībām, kā arī Eiropas Savienības tiesības, kas nosaka atbilstošu rīcību, kad robeža tiek šķērsota nelikumīgi.

Minētais vēlreiz apliecina visiem zināmu patiesību, ka lēmumiem jābūt pārdomātiem un izsvērtiem. Tas tā ir, lai sasniegtu mērķi, kas ne tikai atbilst visām uzņemtajām saistībām, bet arī nenonāk pretrunā cilvēktiesībām. Vienlaikus būtiski atcerēties arī to, ka pieņemtie lēmumi ietekmē nevis lietas, bet cilvēkus un to dzīvi, kas vēl jo vairāk ir pamats skrupulozi izvērtēt jebkuru rīcību, kurai ir sekas un ietekme uz citiem.

RAKSTA ATSAUCES /

1. Ministru kabineta 2021. gada 10. augusta rīkojums Nr. 518 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu". Latvijas Vēstnesis, 152A, 10.08.2021.

2. Atklāta vēstule Latvijas augstākajām amatpersonām par situāciju uz Latvijas un Baltkrievijas robežas. Pieejams: http://providus.lv/article/atklata-vestule-latvijas-augstakajam-amatpersonam-par-situaciju-uz-latvijas-un-baltkrievijas-robezas

3. Par ārkārtējo situāciju uz Latvijas–Baltkrievijas robežas. Pieejams: https://www.tiesibsargs.lv/news/lv/par-arkartejo-situaciju-uz-latvijas-baltkrievijas-robezas

4. Минск заявил, что страны ЕС нарушают договоры в ситуации с мигрантами. Pieejams: https://ria.ru/20210817/belorussiya-1746154510.html

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Soņeca V. Atnāci, paskatījies, pagriezies un dodies atpakaļ!. Jurista Vārds, 24.08.2021., Nr. 34 (1196), 2.lpp.
patīk
drukāt
VISI RAKSTI 24. Augusts 2021 /NR. 34 (1196)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
25. Augusts 2021 / 10:46
1
ATBILDĒT
Medijos tiek ziņots, ka liela daļa bēgļu, ierodoties Latvijā, uzkata, ka Latvijas teritorija ir Vācijas teritorija. Kas tiek darīts, lai Latvijas teritoriju padarītu pēc iespējas līdzīgāku bēgļu mērķa valsts - Vācijas teritorijai? Jāteic, ka Seskis cenšas ievērot bēgļu tiesības atrasties viņiem vēlamajā teritorijā. Radinieku mājās Demenes pagastā, kas atrodas pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas, Seskis remonta laikā atrada ar padomju laika avīzēm aplīmētu dēļa gabalu, uz kura bija uzraksts vācu valodā: Generalbezirk Lettland (Latvijas ģenerālapgabals). Minēto dēļa gabalu Seskis notīrīja un uzstādīja cik nu vien tuvu varēja piekļūt Baltkrievijas robežai. Seskis izveidoja arī jaunu plakātu ar uzrakstu vācu valodā: ein Reich, ein Volk, ein fuhrer (viena valsts, viena tauta, viens vadonis), lai paustu savu vienotību ar bēgļiem, turklāt minētais plakāts nekādā ziņā nevar aizskart Baltkrievijas robežsargu jūtas, jo Baltkrievijas politiskā iekārta akurāt atbilst plakātā ietvertajama sauklim. Visbeidzot, lai bēgļi neaizmirstu, ka mītnes zemē viņiem būs ne tikai tiesības, bet arī pienākumi kā citiem pilsoņiem, Seskis uzkrāsoja plakātu vācu valodā: Arbeit macht frei (Darbs dara brīvu).
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties