30. Maijs 1997 /NR. 12 (54)
Kas aktuāls cilvēkam? Kas aktuāls notāram?

jurista vārds Nr.11 (53)

Skaidrojumi. Komentāri. Viedokļi

Kas aktuāls cilvēkam? Kas aktuāls notāram?

Skaidrīte Krūmiņa, Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja, — “Latvijas Vēstnesim”

— Pagājušā gada rudenī visai liela ažiotāža radās sakarā ar Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likumā par LR Uzņēmumu reģistru. Valsts prezidents to nosūtīja likumdevējam otrreizējai caurlūkošanai. Kā šīs pārmaiņas un likuma galīgais variants ietekmējis notāru darbu?

— Jā, likums ir pieņemts, izsludināts un darbojas. Galīgajā variantā palika nepieciešamība notariāli apliecināt vienu dokumentu — juridiski atbildīgās personas paraksta paraugu. Tiesa, Notāru padomei bija ierosinājums apliecināt tikai uzņēmējsabiedrības vai uzņēmuma dibināšanas līgumu. Tā rīkojas Eiropas valstis, taču likumdevējs izvēlējās paraksta parauga apliecināšanas veidu. Iespējams, ka nākotnē likumdošana šajā virzienā vēl mainīsies. Bet pašlaik notāri strādā, ievērojot minētā likumā noteiktās prasības. Un sākuma prognoze, ka notāriem būs ļoti liels darba apjoms, nepiepildījās. Jo “Grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”” neradīja sastrēgumu: uzņēmējsabiedrību vai individuālo uzņēmumu reģistrācija vai tur notiekošo pārmaiņu fiksēšana nenotiek kampaņveidā, tātad nav ierobežota ar noteiktiem termiņiem.

— Pastāstiet, lūdzu, sīkāk, ko veic notāru biroji, pildot minēto likumu!

— Viena no izmaiņām paredz, ka uzņēmējsabiedrību juridiski atbildīgo personu parakstu paraugiem jābūt notariāli apliecinātiem. Likuma teksts jālasa ļoti uzmanīgi, jo, apliecinot personas paraugu, vienlaikus jāņem vērā un jāpārbauda šīs personas rīcībspēja. Šai sakarā jāielūkojas arī speciālajā — Notariāta likumā, kas sniedz izskaidrojumu par apliecinājumu uzrādījuma kārtībā. Šis apliecinājuma veids piedod dokumentam publisku spēku, ticamību, un to var iesniegt un pieņemt jebkurā institūcijā. Šādos gadījumos dokuments tiek noformēts divos eksemplāros: viens paliek Uzņēmumu reģistrā, otrs — pie notāra. Pašlaik nav noteikts šo dokumentu glabāšanas termiņš. Valsts arhīvs šo jautājumu risina, un pēc saskaņošanas ar Notāru padomi būs paredzēts termiņš, cik ilgi dokumenti uzglabāsies pie notāriem. Domāju, ka būs noteikts periods, kad jebkura ieinteresēta persona varēs ielūkoties šajos dokumentos, lai iegūtu ziņas par uzņemējsabiedrību atbildīgajām amatpersonām, noslēgtajiem līgumiem, secinot, cik tiesiski bijuši tādi vai citi darījumi. Jo ir svarīgi apzināties, ka tikai tad, kad apliecinātie parakstu paraugi iesniegti Uzņēmumu reģistrā, attiecīgās personas kļūst tiesīgas parakstīt juridiskus un citas nozīmes darījumu dokumentus vai veikt atbilstošu darbību uzņēmējsabiedrībā. Cik zinu, līdz šim ne vienmēr to ievēroja, un tas radīja pārpratumus un dažādus sarežģījumus.

Te jāizšķir divi varianti. Pirmais — ja izveido uzņēmējsabiedrību un pirmo reizi notiek paraksta parauga iesniegšana Uzņēmumu reģistrā. Tādā gadījumā notāram nepieciešams uzrādīt dibināšanas sapulces protokolu. Tajā jābūt noteiktai konkrētai personai, kurai piešķirtas paraksta tiesības uz attiecīgajiem dokumentiem iesniegšanai Uzņēmumu reģistrā. Ja reģistrējams individuālais uzņēmums, zemnieku saimniecība, tad ir jāuzrāda lēmums, kurā noteikta persona ar paraksta tiesībām. Tas var būt vai nu pats īpašnieks, vai viņa iecelta cita persona.

Otrais variants: ja uzņēmējsabiedrība jau reģistrēta, taču jāizdara kādas izmaiņas. Tad, ejot pie notāra, jāņem līdzi apliecība, kas pierāda šīs juridiskās personas tiesībspēju, un attiecīgs protokols, lēmums vai statūti, kur fiksēta persona, kurai piešķirtas paraksta tiesības un apliecināms paraksta paraugs. Ja visi vajadzīgie dokumenti ir līdzi, tad nav problēmu izpildīt notariālu darbību, tas ir, apliecināt paraksta paraugu.

Diemžēl ne vienmēr nepieciešamie dokumenti ir sagādāti.

— Kas būtu vēl vajadzīgs, lai apliecinātu personu?

— Vislabāk, ja ir pase, jo tur ir visi rekvizīti: vārds, uzvārds, dzimšanas gads un vieta, personas kods, adrese, protams, fotogrāfija. Izņēmuma gadījumā var būt daži citi valsts institūciju izdotie dokumenti, piemēram, transporta līdzekļa vadītāja apliecība, darba apliecība.

— Tātad cilvēks, iekams doties uz Uzņēmumu reģistru, vispirms meklē notāru?

— Praktiski Uzņēmumu reģistrs attiecīgos dokumentus gan pieņem, taču reģistrācija netiek veikta, kamēr nav juridiski atbildīgās personas paraksta parauga notariāla apliecinājuma.

Runājot par notariālajām darbībām, jāuzsver, ka notāram jābūt profesionāli labi sagatavotam, jo ir būtiski noskaidrot personas identitāti, vispirms ar personības dokumentu. Tas nav viegli, jo apgrozībā vēl ir vecās pases, kurās ievietota pat 15 vai 20 gadu veca fotogrāfija. Tomēr notāram ir jāprot personu noskaidrot. Un vēl — nepieciešams noteikt cilvēka rīcībspēju. Notariāta likums paredz, ka notariāta birojos jābūt to personu sarakstiem, kuriem ar tiesas spriedumu atņemta vai ierobežota rīcībspēja.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties