22. Jūnijs 2004 /NR. 23/24 (328/329)
Skaidrojumi. Viedokļi
Latvijas cilvēktiesības

Latvijas cilvēktiesības

2004.gada 1.ceturksnis Valsts cilvēktiesību biroja apkopojums

Sūdzību izskatīšana VCB

Sūdzības par bērna tiesībām

Cilvēktiesību problēmu apskats Latvijā

Ierobežojums apcietinātajām personām iegūt invalīda statusu
Latvijas Sodu izpildes kodeksa normu atbilstība cilvēktiesību standartiem
Personas tiesības uz viedokļa paušanu sabiedriskajās raidorganizācijās

VCB pieteikumi Satversmes tiesā

Satversmes tiesa izskatīs VCB pieteikumu par bērna, kas nav dzimis laulībā, tiesībām uz tēva noteikšanu
Satversmes tiesa atzīst ieslodzījumā atrodošos personu tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību par darbā nodarīto kaitējumu vai arodslimību

Izbraukumi un tikšanās

Iedzīvotāju pieņemšana un tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem
Izbraukumi un tikšanās saistībā ar bērna tiesību ievērošanas nodrošināšanu
Ieslodzījuma vietu apmeklējumi un situācijas vērtējums tajos

VCB saņemtās un izskatītās rakstveida sūdzības un sniegtās mutvārdu konsultācijas (tabula)

Sūdzību izskatīšana Valsts cilvēktiesību birojā

2004. gada 1. ceturksnī Valsts cilvēktiesību birojā (turpmāk – VCB) saņemtas 392 rakstveida sūdzības un sniegtas 1000 mutvārdu konsultācijas par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

No šajā laika periodā izskatītajām rakstveida sūdzībām 69 sūdzības ir atrisinātas, 229 – izbeigtas ar ieteikumu, bet kā nepamatotas atteiktas 34 sūdzības.
Lielākais sūdzību skaits – 65 – 2004. gada 1. ceturksnī saņemts par personu tiesību uz taisnīgu, atklātu un savlaicīgu tiesu pārkāpumiem. Lielākā daļa no šīm sūdzībām ir par iespējamiem pārkāpumiem krimināllietas tiesvedības procesā, krimināllietas izmeklēšanas pirmstiesas procesā un krimināllietās, kad stājies spēkā tiesas spriedums.
Par šo jautājumu sniegtas arī 56 mutvārdu konsultācijas.

Daugavpils cietuma apmeklējuma laikā tiesājamais A., kuram apdeguma rezultātā ir amputēta roka, traumēta mugura un krūtis, informēja VCB pārstāvjus par ilgo gaidīšanu uz tiesu. 2003. gada 11. jūnijā policijas darbinieki viņu arestēja Valsts apdegumu centrā un nogādāja Daugavpils cietumā. Tā kā A. pastāvīgi cieta sāpes, viņš tika pārvests uz Centrālcietuma slimnīcu, kur veikta operācija, taču veselības stāvoklis joprojām ir smags un nepieciešama kvalitatīva ārstēšana. A. norādīja, ka vērsies tiesā ar lūgumu mainīt viņam piemēroto drošības līdzekli – apcietinājumu – sakarā ar smago veselības stāvokli, taču atbilde no tiesas netika saņemta.
VCB sazinājās ar Daugavpils rajona tiesu un noskaidroja, ka A. krimināllieta tiesā saņemta 2003. gada 27. jūnijā, taču līdz šim brīdim tiesas process nav sācies. Tiesneša sekretāre apstiprināja, ka A. iesniegums tiesā saņemts 2003. gada 18. septembrī, taču atbilde netika sniegta.
Lai novērtētu medicīniskās palīdzības nodrošināšanu apcietinātajam ieslodzījuma vietā, VCB nosūtīja vēstuli Ieslodzījuma vietu pārvaldes Medicīnas dienestam.
VCB uzskata, ka situācija, kad slimai personai ilgu laiku nenotiek tiesas process, turklāt tiesa pat nav sniegusi atbildi uz viņa iesniegumu, ir vērtējama kā nopietns pārkāpums. VCB lūdza izvērtēt šo jautājumu Tieslietu ministrijas Tiesu departamentam. Rezultātā tiesnesis lietu iztiesāšanai nozīmēja agrāk.
VCB ar mutisku sūdzību vērsās persona B. un informēja par 2001. gada 21. septembrī notikušu ceļu satiksmes negadījumu, kā rezultātā viņš kļuva par 1. grupas invalīdu. Par negadījumu Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvaldes Izziņas pārvaldes Ceļu policijas Izziņas un meklēšanas nodaļā tika ierosināta krimināllieta. Tomēr noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ krimināllieta tika izbeigta. Satiksmes negadījumā gūto traumu rezultātā B. nevarēja pārsūdzēt pieņemto lēmumu prokuratūrā, bet viņa advokāts izziņas izdarītāja pieņemto lēmumu nepārsūdzēja.
Pēc sazināšanās ar B. bijušo advokātu un lēmuma par krimināllietas izbeigšanu saņemšanas un izvērtēšanas VCB, vadoties no varbūtības, ka ir pārkāptas personas tiesības uz pilnīgu, vispusīgu un objektīvu lietas apstākļu izmeklēšanu un noskaidrošanu, vērsās Rīgas Autotransporta prokuratūrā ar lūgumu izvērtēt, vai ir iespējama nokavētā pārsūdzības termiņa atjaunošana un lietas atkārtota izskatīšana kompetentā iestādē.
Šā gada martā VCB saņēma Rīgas Autotransporta prokuratūras atbildi, kurā informēts par lēmuma par krimināllietas izbeigšanu atcelšanu un izmeklēšanas atjaunošanu. Krimināllietas materiālu pārbaudes laikā konstatēts, ka izmeklēšana par 2001. gada 21. septembra ceļu satiksmes negadījumu netika veikta pilnīgi un vispusīgi un svarīgi lietas apstākļi nav noskaidroti. Tas ir pretrunā ar Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 19. pantā norādītajām prasībām. VCB tika informēts, ka izziņu veicošajai institūcijai ir doti norādījumi novērst visus trūkumus papildu izmeklēšanas gaitā. VCB sekos līdzi izmeklēšanas gaitai.
Otra aktuālākā cilvēktiesību problēma 2004. gada 1. ceturksnī bija personu tiesību uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu iespējamie pārkāpumi. VCB saņēma 56 rakstveida sūdzības un sniedza 77 mutvārdu konsultācijas. Visvairāk iesniegumu saņemts no brīvības atņemšanas vietām un izmeklēšanas cietumiem.
Izskatot saņemtās sūdzības, kā arī apkopojot ieslodzījuma vietās gūto informāciju, VCB konstatē, ka ieslodzījuma vietas nevar nodrošināt notiesātos ar likumā paredzētiem režīma pamatnoteikumiem. Režīma pamatnoteikumus brīvības atņemšanas iestādēs nosaka Sodu izpildes kodeksa 41. pants: Režīma pamatnoteikumi brīvības atņemšanas iestādēs ir: ...dažādi režīma apstākļi atkarībā no notiesātā izdarītā noziedzīgā nodarījuma rakstura, viņa personības un uzvedības. Notiesātos visu veidu cietumos un audzināšanas iestādēs nepilngadīgajiem, kā arī sieviešu cietuma atsevišķās nodaļās, kas iekārtotas kā audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem, izvieto slēgtās telpās vai kamerās naktsmieram paredzētajā laikā, bet soda izciešanas režīma zemākajā pakāpē slēgtā un daļēji slēgtā cietumā – arī no darba un audzināšanas pasākumiem brīvajā laikā... No šī normatīvā akta izriet, ka slēgtos cietumos zemākajā pakāpē notiesātajiem jābūt ievietotiem slēgtās telpās, kamerās (slēgtos cietumos tiek ievietotas personas par smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem – vairākkārt sodītie, recidīvisti). Taču, piemēram, Pārlielupes cietumā un Jēkabpils cietumā notiesāto izolācija nav nodrošināta – apmēram 40 vidējās un zemākās pakāpes notiesātie ievietoti kopā vienā telpā. Šie notiesātie nemācās, nestrādā, brīvi pārvietojas noteiktā teritorijā, kontaktējas savā starpā, un viņu ieslodzījuma režīms ir daudz vieglāks, nekā likumā noteikts. Vienlaikus šajos cietumos ir arī kameras tipa telpas, kur režīms ir nesalīdzināmi stingrāks. Rezultātā notiesātajiem tiek radīti nevienlīdzīgi apstākļi un rodas spriedzes situācija kontaktos ar administrāciju.
Šā gada janvārī–martā no ieslodzījuma vietām tika saņemti samērā daudz iesniegumu ar lūgumu pēc dažāda veida informācijas, piemēram, par korespondences un sūtījumu saņemšanas kārtību cietumos, kā arī sūdzības par ieslodzījuma vietu administrācijas atteikumu pieņemt dažādus sūtījumus.
VCB saņēma vairākas sūdzības no ieslodzītajām personām par Centrālcietuma administrāciju, kas atsakās pieņemt sūtījumos un pienesumos ieliktās kancelejas un higiēnas preces, kā arī medikamentus.
Atbildē iesniedzējiem VCB norādīja, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.211 kancelejas, higiēnas un pārtikas preces nav atļauts saņemt no radiniekiem, bet ir tiesības tās iegādāties cietuma veikalā. Arī zāles netiek pieņemtas no radiniekiem, taču ieslodzītais tās var iegādāties cietuma aptiekā. VCB uzskata, ka šāds risinājums ir pozitīvs un nav vērtējams kā cilvēktiesību pārkāpums.
Savukārt cietuma administrācijai tika norādīts, ka viņiem ir pienākums iepazīstināt ieslodzītos ar minētajiem MK noteikumiem, jo tie ir saistoši gan apcietinātajiem, gan cietuma darbiniekiem.
Trešajā vietā pēc rakstveida sūdzību skaita – saņemtas 43 sūdzības (11% no kopējā skaita) – un pirmajā vietā pēc mutvārdu konsultāciju skaita – sniegtas 244 konsultācijas (24% no kopējā skaita) – 2004. gada 1. ceturksnī bija personas tiesību uz mājokli iespējamie pārkāpumi. Lielākā daļa no saņemtajām rakstveida sūdzībām bija par personas tiesībām uz pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājuma risināšanā – dzīvokļa piešķiršanu un no ieslodzījuma vietām atbrīvoto personu tiesībām uz mājokli. Par šiem jautājumiem kopā tika saņemtas 23 rakstveida sūdzības un sniegtas 85 mutvārdu konsultācijas.
Līdzīgi kā pagājušajā gadā, iedzīvotāji visbiežāk izteica pretenzijas par pašvaldības lēmumu atteikt personas reģistrāciju pašvaldības palīdzības saņemšanai, nesavlaicīgu attiecīgā veida palīdzības sniegšanu, dzīvojamo telpu piedāvāšanas kārtību, pašvaldības piedāvāto dzīvojamo telpu atbilstību dzīvošanai derīgas dzīvojamās telpas nosacījumiem, dzīvojamās telpas īres līguma noslēgšanas kārtību utt.
VCB saņēma personas C. sūdzību par viņam piestādīto rēķinu par pašvaldības piedāvāto sociālo dzīvokli. Savu gribu īrēt šo sociālo dzīvokli vai no tā atteikties C.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties