21. Oktobris 2014 /NR. 41 (843)
Numura tēma
Vai barbari jau stāv pie vārtiem
1
Legāla un nelegāla uzņēmumu pārņemšana Eiropā un pasaulē
LL.M.
Mārtiņš Zemītis
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā padomnieks  

Reiderisms savā klasiskajā izpratnē nav radies ne šodienas Latvijā un pat ne pagājušā gadsimta 90. gadu "gangsteru kapitālisma" laikmetā Krievijā, bet gan ASV 70.–80. gados. Ar šo terminu tolaik sāka apzīmēt agresīvu, pat neētisku, taču kopumā legālu aktīvu mazākuma akcionāru komercpraksi. Reiderus tāpēc mēdz dēvēt arī par "aktīviem akcionāriem", kuri grib ātrāk kāpināt savu peļņu pretstatā citiem akcionāriem, kuri vairāk tendēti saglabāt kompānijas stabilitāti un ilgmūžību.

 

Neliels ieskats korporatīvā reiderisma vēsturē

Reiderisma sākotnējā izplatība ASV un Lielbritānijā ir likumsakarīga, jo pretstatā kontinentālai Eiropai, kur līdz šai dienai lauvas tiesa kompāniju pieder ģimenēm vai stabilam akcionāru vairākumam, ASV un Lielbritānijā daudz izplatītāks ir publisko kompāniju modelis, kur lielākā daļa uzņēmuma akciju pieder daudziem nelieliem akcionāriem.

Reiderisma klasiskā definīcija runā par maksimāli lielas komercsabiedrības akciju daļas uzpirkšanu brīdī, kad akcijas iespējams iegādāties par izdevīgu cenu, lai iegūtu pietiekamas balsstiesības akcionāru sapulcē, lai varētu mainīt kompānijas vadību (valdi) un īstermiņa korporatīvo stratēģiju, iespējams, kompāniju sadalot, atsevišķi vai kopā tālāk pārdodot kompānijas aktīvus (ražošanas iekārtas, nekustamo īpašumu) un tādējādi iegūstot lielu un ātru peļņu no investīcijām.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
freidisms?
21. Oktobris 2014 / 09:23
0
ATBILDĒT
Korporatīvos greiderus...:))
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties