23. Jūlijs 2019 /NR. 29/30 (1087/1088)
Skaidrojumi. Viedokļi
Sabiedrisko pakalpojumu tarifu noteikšanas process un tā aktualitātes
Mg. iur.
Inga Balabkina
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Juridiskā departamenta Enerģētikas lietu nodaļas vadītāja 

Saskaņā ar likuma "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" (turpmāk – Likums)1 1. pantu Likuma mērķis ir nodrošināt iespēju saņemt nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus, kuru tarifi (cenas) atbilst ekonomiski pamatotām izmaksām, kā arī veicināt attīstību un ekonomiski pamatotu konkurenci regulējamās nozarēs, nosakot sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas kārtību un tiesiskās attiecības sabiedrisko pakalpojumu sniegšanā. Lai sasniegtu Likuma mērķi, ievērojot Likuma 7. panta pirmo daļu un 9. panta pirmo daļu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) raugās, lai regulējamie sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji ievērotu Likumu un citus regulējamo nozaru speciālos normatīvos aktus. Tādēļ Regulatoram ir piešķirta kompetence noteikt tarifus un uzraudzīt sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu.2 Ņemot vērā minēto, Regulatoram ir jānodrošina, ka sabiedrisko pakalpojumu tarifus veido tikai ekonomiski pamatotas izmaksas.

Likums paredz regulējumu, saskaņā ar kuru Regulators, saņemot sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja tarifu projektu, to vai nu apstiprina, vai noraida.3 Normatīvie akti neparedz Regulatoram tiesības patstāvīgi grozīt sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja iesniegto tarifu projektu. Atbilstoši Likumam tarifu projekta koriģēšana nozīmētu, ka Regulatoram ir iebildumi pret sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja iesniegto projektu un tātad – tarifu projekts netiek apstiprināts tādā redakcijā, kādu ir iesniedzis sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs.4 Tādējādi, ja Regulators koriģētu iesniegto tarifu projektu, tas saskaņā ar Likuma 19. panta septīto daļu būtībā tiktu noraidīts. Regulators nav tiesīgs pieņemt tādu administratīvo aktu, ar kuru iesniedzēja prasījums tiktu apmierināts daļā. Tā vietā saskaņā ar Likumu gadījumā, ja tarifu projekts neatbilst normatīvo aktu prasībām, tostarp attiecīgai tarifu aprēķināšanas metodikai, Regulators var sabiedrisko pakalpojumu sniedzējam lūgt precizēt tarifu projektu vai uzdot veikt tarifu projekta pārrēķinu. Praksē, piemērojot minētās tiesību normas, Regulators sākotnēji lūdz sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju patstāvīgi veikt labojumus, dodot iespēju izņemt no tarifu projekta noteiktas izmaksas, kuras Regulators uzskata par nepamatotām, un patstāvīgi precizēt Regulatoram iesniegto tarifu projektu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties