31. Jūlijs 2012 /NR. 31 (730)
Tiesību prakse
Slēgtas tiesas sēdes materiālu publiskošana un privātās dzīves aizskārums
12
Latvijas Republikas tiesībsarga Jura Jansona 2012. gada 29. jūnija atzinums
Pārbaudes lietā
Nr. 148-5D/2010
Juris Jansons
tiesībsargs 

2010.gada 8.jūnijā Tiesībsarga birojā tika saņemts Jūsu iesniegums (reģistrēts ar Nr.xxx), kurā norādījāt, ka 2010.gada maijā izdotajā A.Grūtupa grāmatā "Maniaks" autors, publiskojot slēgtā tiesas sēdē izskatītus materiālus, ir pārkāpis A.B. garantēto privātās dzīves neaizskaramību, kā arī aizskāris viņas cieņu un godu.

Izskatījis minēto iesniegumu, tiesībsargs pamatojoties uz Tiesībsarga likuma 24.panta otro daļu, ierosināja pārbaudes lietu, lai izvērtētu, vai, publicējot A.Grūtupa grāmatā "Maniaks" slēgtā tiesas sēdē izskatītas krimināllietas materiālus, kas atklāj noziegumā cietušās personas identitāti un privātās dzīves aspektus, ir pārkāptas A.B. garantētās cilvēktiesības.

[1] Personas dati ir cieši saistīti ar personas privāto dzīvi, tādēļ, vērtējot iespējamo privātās dzīves un privātuma aizskārumu, publicējot grāmatā ar personu saistītu sensitīvu informāciju no krimināllietas materiāliem, ir svarīgi noskaidrot divus aspektus: * ko saprot ar personas privātumu un kādā veidā ir noregulēta personas privātuma un privātās dzīves aizsardzība, kā arī * vai konkrētajā gadījumā A.B. privātās dzīves aizskārumu pieļāva likums, tam bija leģitīms mērķis, un vai privātuma ierobežojums bija nepieciešams un konkrētajā situācijā samērīgs.

 

Jēdzieni "personas privātums" un "privātā dzīve"

[2] Indivīda privātumu var tulkot ļoti plaši. Tiesības uz privātumu var definēt kā tiesības izdzīvot savu dzīvi ar minimālu iejaukšanās pakāpi. Saturiski tiesībās uz privātumu ietver indivīda tiesības pavadīt savu dzīvi esot aizsargātam no:

a) iejaukšanās viņa privātajā, ģimenes un mājas dzīvē, b) iejaukšanās viņa garīgajā un fiziskajā integritātē vai viņa morālajā vai intelektuālajā brīvībā, c) uzbrukumiem viņa godam un reputācijai, d) nepatiesu ziņu sniegšanas par viņu, e) attiecīgu mulsinošu faktu atklāšanas par viņa privāto dzīvi, f) viņa vārda, identitātes vai attēla izmantošanas, g) izsekošanas, ziņkārīgo uzbrukumiem, novērošanas un nomelnošanas, h) korespondences pārbaudes, i) privātās komunikācijas (rakstveida vai mutiskās) ļaunprātīgas izmantošanas un j) informācijas izpaušanas, ko persona ir ieguvusi vai saņēmusi, pārkāpjot profesionālo konfidencialitāti1.

[3] Privātās dzīves koncepts skar gan personas fizisko, gan morālo integritāti2. Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk tekstā – "ECT") judikatūru jēdziens "privātā dzīve" ir plašs un tiesības uz personas datu aizsardzību var būt viens no tiesību uz privātās dzīves neaizskaramību ievērošanas aspektiem, tomēr tas nenozīmē, ka uz visiem personas datiem noteikti attiecas "privātās dzīves" jēdziens.

[4] Personas dati ir jebkura informācija attiecībā uz identificētu vai identificējamu fizisku personu ("datu subjektu"); identificējama persona ir tā, kuru var identificēt tieši vai netieši, norādot reģistrācijas numuru [personas kodu] vai vienu vai vairākus šai personai raksturīgus fiziskās, fizioloģiskās, garīgās, ekonomiskās, kultūras vai sociālās identitātes faktorus.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ko nu
6. Augusts 2012 / 10:44
0
ATBILDĒT
Katra autora darbs ir vispirms viņa galvā,un tikai pēc tam tiek izlikts uz papīra. Tad nu spriediet paši,kas ir šī \"autora\" galvā.

Tā vien šķiet,ka šī grāmata sagādā baudījumu noteiktas kategorijas ļautiņiem.
hmmm to Armands
2. Augusts 2012 / 17:39
0
ATBILDĒT
kas attiecas uz personiskās dzīves neaizkaramību - tad, ja nav saņemta piekrišana no radiniekiem, nav nekādas tiesības publiskot ar visiem izmeklēšanas materiāliem upura vārdus un nežēlīgās izdarības.

ieteikti izlasīt rakstus par Albertu Fišu (Albert Fish),kas tiek uzskatīts par hanibala lectora prototipu tieši no psiholoģiskā raksturojuma (neizrādot nekādas emocijas par nodarījumiem) pat šajos izmeklēšanas materiālos ievērojot cietušo un to radinieku emocionālo stāvokli, netiek aprakstītas baisās detaļas.
hmmm
2. Augusts 2012 / 17:28
0
ATBILDĒT
saku arī paldies par recenzijas norādi, pirms tam interesēja šī grāmata, nu saprotu, ka nemaz neinteresē. nožēlojami, ka atkal iestājas princips - visi ir vienlīdzīgi likuma priekšā, bet citi ir vienlīdzīgāki. nu ne no juridiskā, ne no ētikas, ne no socālām normām - nav nekāda attaisnojuma publicēt upuru vārdus, fiksētos milicijas materiālus....pats interesantākais, ka ja šo grāmatu uzskata, kā zinātnisku pētniecības darbu - tad salasoties šādas atziņas, var rasties n-tie Stasiki, kas ņems vērā autora \"pamācības\". salīdzinājums ar Bodlēru ir nevietā - Bodlērs savos darbos neaprakstīja nevienu manipulāciju ar cilvēka ķermeņiem no perversiem tipiem un neievietoja personu zīmējumus. Bodlērs vien veica aprakstu un jāsaka literāri smalki, vārdos visu neaprakstot, bet raisot iztēli.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties