30. Aprīlis 2019 /NR. 17/18 (1075/1076)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ar izpratni un iekšējo kontroli pret korupciju
Igors Ivanovs
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersona 
Aivars Rapša
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersona 

Lai cik grūti būtu komersantam izturēt konkurenci, tomēr iesaistīšanās koruptīvās darbībās ir nevis viegls ceļš uz izaugsmi, bet gan strupceļš. Korupcija neatmaksājas, un, pat ja atsevišķos gadījumos komersants, veicot koruptīvas darbības, gūst šķietamus īstermiņa panākumus, tomēr ilgtermiņā tiek radīts daudz būtiskāks kaitējums. Šajā rakstā tiks aplūkotas godīgas komercdarbības priekšrocības un sekas, ar kurām ir jārēķinās negodprātīgiem komersantiem, kā arī iekšējās kontroles stiprināšanas iespējas, lai novērstu korupcijas riskus.

Nenoniecināt korupcijas riskus

Korupcija nav tikai valsts amatpersonu noziegumi, bet tā aptver arī privātpersonu noziedzīgas darbības, kas apdraud valsts institūciju normālu darbību, piemēram, kukuļdošana, kukuļošanas starpniecība un tirgošanās ar ietekmi. Iestājoties par godprātīgas komercdarbības principiem, uzņēmēji var novērst ne vienu vien koruptīvu noziedzīgu nodarījumu un palīdzēt saukt pie kriminālatbildības negodīgos darbiniekus. Turpretī komersantu iesaistīšanās koruptīvos darījumos samazina ekonomikas izaugsmi, pasliktina pārvaldību, vājina darbinieku morāli, kropļo konkurenci, kavē inovācijas, atbaida investorus un rada citas sistēmiskas problēmas.1 Gadījumos, kad komersants tiek pieķerts koruptīvu darbību veikšanā, pret iesaistītajām fiziskajām un juridiskajām personām tiek vērstas Krimināllikumā noteiktās sankcijas, kā arī šāds fakts negatīvi ietekmē komersanta reputāciju un investoru uzticību.2

Publiskā un privātā sektora saskarsme ir viens no korupcijas riskus veicinošajiem faktoriem. Gan valsts amatpersonai, gan komersanta pārstāvim var rasties nodoms un iespēja izmantot noziedzīgus paņēmienus, lai apmaiņā pret prettiesisku labumu nodrošinātu kādas nepamatotas priekšrocības. Īpaši augsti korupcijas riski ir novērojami publisko iepirkumu jomā, kur komersanta pārstāvis var iesaistīties noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, lai nodrošinātu līguma noslēgšanu ar publiskas personas institūcijām vai kapitālsabiedrībām.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties