6. Marts 2001 /NR. 6 (199)
Intervija
Cik neatkarīgi un kvalificēti ir tiesneši

Cik neatkarīgi un kvalificēti ir tiesneši

Gunārs Aigars, LR Augstākās tiesas tiesnesis, Civillietu tiesu palātas priekšsēdētājs, Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas priekšsēdētājs, — "Latvijas Vēstnesim"

AIGARS1.JPG (16193 BYTES) Jūs esat Tiesnešu kvalifikācijas kolēģijas priekšsēdētājs, tādēļ mūsu sarunas temats — šobrīd daudz apspriestais jautājumus par tiesnešu kvalifikāciju un viņu pieņemtajiem tiesu nolēmumiem.

Vispirms — kāds ir jūsu viedoklis par masu medijos bieži sastopamajiem tiesu nolēmumu komentāriem un pat veiktajām sabiedrības aptaujām, kuru uzdevums ir noskaidrot, kādam, pēc aptaujāto domām, vajadzētu būt spriedumam tai vai citā gadījumā? Vai situācijā, kad dažādas amatpersonas izsaka savus viedokļus par to, kādam bija vai būtu jābūt tiesas spriedumam, tiesneši vairs var vadīties tikai no likumā "Par tiesu varu" noteiktajiem pamatprincipiem, ka Latvijā tiesu spriež tikai tiesa, turklāt tā ir neatkarīga un pakļauta tikai likumam?

— Viens no Latvijā noteiktajiem tiesu varas darbības principiem ir publiskums. Tas ietverts gan likumā "Par tiesu varu", gan arī Kriminālprocesa kodeksā un Civilprocesa likumā.

Tas nozīmē, ka viss tiesas spriešanas process ir atklāts, protams, izņemot gadījumus, kad saskaņā ar likumu noteiktos gadījumos tiek lemts par lietas izskatīšanu slēgtās tiesas sēdēs. Tomēr pat tad tiesu spriedumi un lēmumi tiek pasludināti publiski. Tātad tiek prezumēts, ka tiesas darbība ir tautai redzama. Jebkurš Latvijas iedzīvotājs drīkst būt klāt jebkurā atklātā Latvijas tiesas sēdē un klausīties. Tas ir pamatprincips. Slēgtās sēdes ir izņēmums. No šī principa izriet arī sabiedrības tiesības tiesu spriedumus apspriest, izteikt savas domas par tiem

Tomēr jādomā par to, kas šīs domas izsaka un kā tas tiek darīts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties