23. Maijs 2020 14:17
Domnīca / brīvais mikrofons (arhīvs)
Uzturlīdzekļu kalkulatori pasaulē
2
Iespēja glābt Latvijas tiesu sistēmu no pārslogotības, iespēja precīzi pieņemt lēmumus. Viens likums viena taisnība visiem!

Labdien,

Pasaulē dažādās valstīs ir atšķirīga pieeja uzturlīdzekļu apjoma noteikšanā. Dažās no valstīm tos nosaka puses vienojoties. Dažās tos nosaka ar tiesas palīdzību, piemēram, ja vienoties nav iespējams.

Lieki teikt, ka tiesas izmaksas var būt ļoti dārgas, process bieži vien ir ilgstošs, neprecīzs, iznākums neparedzams. Ja uzturlīdzekļus tiesa nosaka dažādiem cilvēkiem atšķirīgos tiesas sastāvos, tad rezultāti atšķiras, kas neatbilst viens likums viena taisnība principam.

Cilvēki bieži vien pamatoti ir neapmierināti un pārsūdz tiesas spriedumus nākamās instances tiesā, process ievelkas un kļūst vēl dārgāks, ieguvēji pilnīgi noteikti nav bērni, kuri tiesvedībā izdoto naudu varētu saņemt kā tos pašus uzturlīdzekļus. Tas viss ir ilgstošs stress un no tā izrietošās sekas, kuras vislabāk spēs izskaidrot šajā kvalifikācijā specializējies medicīnas darbinieks.

Ir virkne valstis pasaulē, kur cilvēki ir sapratuši, ka uzturlīdzekļu jautājumā ir ļoti grūti vienoties, bet ilgstoši tiesas procesi ir ļoti dārgi. Tāpēc tās lieto ļoti gudrus un pārdomātus automātiskos uzturlīdzekļu kalkulatorus.

Uzturlīdzekļu kalkulatori ir viens iemesls mazāk strīdēties, tiesāties – ietaupīta nauda, laiks, nervi …

Uzturlīdzekļu kalkulatoriem ir virkne priekšrocību:

- uzturlīdzekļu kalkulatori ir dinamiski un ātri (cilvēki var ātri veikt uzturlīdzekļu aprēķinu katru mēnesi, piemēram, iespējams noteikt uzturlīdzekļus par mainīgo ienākumu daļu);

- pretēji tiesas spriedumam, kas parasti paredz noteiktu summu, uzturlīdzekļu kalkulatori spēj reaģēt uz bezdarbu, slimību, pandēmiju u.c. pasaules likstām;

- tos parasti izvieto valsts oficiālajos portālos, tāpēc nav šaubu par uzrādīto datu korektumu;

- tie atslogo tiesu darbu, jo nav nepieciešams tiesā vētīt savāktos čekus vai citādi pierādīt izdevumus;

- tie ļauj precīzi noteikt maksājamo uzturlīdzekļu apjomu, kas savukārt atvieglo pārējos aprēķinus (laulības šķiršanas un mantas sadales gadījumā uzturlīdzekļu kalkulatora aprēķina rezultātus var izmantot kopā ar nekustāmā īpašuma vērtējumu);

- tie izslēdz korupciju vai šaubas, ka uzturlīdzekļi noteikti nekorekti kādu iemeslu dēļ, ja valsts spēj precīzi noteikt kādu “lielumu” ar precīzu algoritmu, tad tā ir viena vieta mazāk, kurā cilvēki centīsies veikt koruptīvas darbības;

- daži no uzturlīdzekļu kalkulatoriem ņem vērā gan maksājošās, gan saņemošās puses ienākumus;

- daži no uzturlīdzekļu kalkulatoriem ņem vērā laiku, ko bērns pavada pie katra no vecākiem, arī šķirti vecāki tomēr ir vecāki un abiem būtu jābūt iespējai tikties ar bērniem;

- parasti uzturlīdzekļu kalkulatori ņem vērā arī bērnu patieso nepieciešamību limitus (bērna uzturam nepieciešams noteikts minimums, bērnam taču nevajag neierobežotu summu mēnesī uzturam);

- uzturlīdzekļu kalkulatoru paredzamība un precizitāte ļauj cilvēkiem dzīvot tālāk pēc šķiršanās pretēji represīvajām metodēm (autovadītāja tiesību anulēšana, reputācijas bojāšana, krimināllieta u.c.).

 

Augstāk minētie argumenti ir pietiekami, lai uzturlīdzekļu kalkulatoru ieviešanu apspriestu valstis, kurās tos vēl nelieto. Valstis kurās ir tiesu noslogotība un citas risināmas lietas. Dotajā brīdī esmu uzgājis uzturlīdzekļu kalkulatorus sekojošās valstīs, kuras parasti iekļauj attīstīto valstu sarakstā: Vācija, Lielbritānija, ASV (katrā štatā savs), Kanāda, Austrālija, Spānija, Somija, Japāna u.c.

Es mēģināšu apkopot informāciju par uzturlīdzekļu kalkulatoriem: https://kastanis247.wordpress.com/

 

Paldies par uzmanību!

 

 
 
2 KOMENTĀRI
 
Kastanis247
23. Maijs 2020 / 19:54
0
ATBILDĒT
Uzturlidzekļu kalkulātors nav nekas dārgs. Tā realizācija no IT puses nevarētu dārgi izmaksāt. Pietrūkst politiskās gribas?
Kastanis247
23. Maijs 2020 / 19:52
0
ATBILDĒT
Portālā latvija.lv ir ļoti daudz saucieni pēc palīdzības šajā sakarā. Cilvēkiem jau tā nav naudas, bet viņus aicina tiesāties.
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties