30. Decembris 2020 17:30
Domnīca / brīvais mikrofons
Pamatota kritika Senāta judikatūrai atzīšanas prasībās
Pelnītu kritiku no vairākiem citiem valsts konstitucionālajiem orgāniem un daudziem atzītiem tiesībzinātniekiem gada pēdējā darba dienā ir saņēmis Augstākās tiesas Civillietu departaments (Satversmes tiesas lieta Nr. 2020-08-01)

Satversmes tiesa 2020. gada 30. decembrī pieņēmusi lēmumu par tiesvedības izbeigšanu lietā Nr. 2020‑08‑01 “Par Civilprocesa likuma 1. panta pirmās daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmajam teikumam”.

Faktiski visi lietas dalībnieki bija vienisprātis, ka konstitucionālās sūdzības iesniedzējas pamattiesības ir aizskārusi nevis pati apstrīdētā tiesību norma, bet gan vispārējās jurisdikcijas  tiesas veiktā tās interpretācija.

Saeima norādīja, ka personas tiesības uz taisnīgu tiesu ir ierobežojusi tieši Augstākās tiesas judikatūrā nostiprinātā apstrīdētās normas interpretācija, nevis pati apstrīdētā norma.

Arī tiesībsargs pievienojas Saeimai, uzskatot, ka tiesvedība izskatāmajā lietā būtu izbeidzama, uzsverot Augstākās tiesas judikatūras neatbilstību apstrīdētajā normā ietvertajiem likumdevēja mērķiem.

Satversmes tiesa to arī izdarīja, lietu izbeidzot un secinot, ka “Ņemot vērā apstrīdētās normas mērķi un patieso jēgu, Satversmes tiesa secina, ka pieteikuma iesniedzējai Satversmes 92. panta pirmajā teikumā ietverto pamattiesību aizskārumu konkrētajā lietā ir izraisījusi nevis pati apstrīdētā norma, bet gan tās interpretācija un piemērošana vispārējās jurisdikcijas tiesā.”

Piebilstams, ka ar šo Senāta “judikatūra” negatīvās atzīšanas prasībās beidz pastāvēt de facto, jo Satversmes tiesas likuma 29. panta otrā prim daļa nosaka, ka Satversmes tiesas lēmumā par tiesvedības izbeigšanu sniegtā tiesību normas interpretācija ir obligāta visām valsts un pašvaldību institūcijām (arī tiesām) un amatpersonām, kā arī fiziskajām un juridiskajām personām.

Atgādināms, ka līdzīgs rezultāts, Senāta aplamo judikatūru "laužot" Satversmes tiesai, bija arī lietā Nr. 2011-01-01, pēc kā Senāts no savas iepriekšējās judikatūras (e.g., SKC-174/2010) atkāpās arī formāli (skat., SKC-118/2016, SKC-252/2016 (15. secinājums), SKC-287/2016).

Vairāk pašā Satversmes tiesas 2020. gada 30. decembra lēmumā lietā Nr. 2020‑08‑01:

2020_08_01_Lemums_par_tiesvedibas_izbeigsanu.pdf (tiesa.gov.lv)

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
 
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties