11. Aprīlis 2017 /NR. 16 (970)
Numura tēma
Favorītisms publiskajos iepirkumos
1
Mg. iur., Mg. sc. env.
Jānis Geks
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesneša palīgs 

Lai radītu vienlīdzīgus konkurences apstākļus visā Eiropā, Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesības nosaka minimālās vienotās prasības publiskajam iepirkumam. Šīs prasības ir pārņemtas nacionālajos tiesību aktos un attiecas uz iepirkumiem, kuru līgumcena pārsniedz noteiktus ES sliekšņus. Tās nosaka vienotu kārtību, kādā pasūtītāji iepērk preces, pakalpojumus vai būvdarbus. Iepirkumiem ar zemāku vērtību tiek piemērotas katras valsts nacionālās prasības. Tomēr jebkurā gadījumā arī katras dalībvalsts nacionālajiem tiesību aktiem ir jāatbilst ES vispārējiem tiesību principiem publiskajā iepirkumā, jo nolūks ir radīt konkurētspējīgu, atvērtu un labi regulētu kopējo iepirkumu tirgu. Tas ir būtiski, jo šādā veidā tiek panākta lietderīga sabiedrības līdzekļu izmantošana. Šie pamatprincipi ir ietverti ES iepirkumu direktīvās, un to vidū ir tādi principi kā pārskatāmība jeb pārredzamība,1 vienlīdzīga un taisnīga attieksme, brīva konkurence, objektivitāte.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
11. Aprīlis 2017 / 14:11
0
ATBILDĒT
Jāteic, ka publisko iepirkumu aktualitāte saasināti no valsts/pašvaldības iestāžu vadības puses tiek uztverta kalendārā gada beigu posmā, kad par visām varītēm ir jāiztērē gada laikā ietaupītā/neiztērētā nauda. Jāatzīst, ka iestādes vadība dažreiz ir ieklausījusies mazā darbinieka - Seska kautrīgajās idejās par budžeta naudas izšķiešanas, atvainojiet, izlietošanas iespējām. Piemēram, par publiskā iepirkuma organizēšanu - sieviešu intīmās higiēnas preču iepirkšanu un apdrukāšanu ar iestādes vapeni. Viena iepirkuma ideja gan tika noraidīta - Seskis publiskā iepirkuma ietvaros bija ierosinājis veikt eiro banknošu drukāšanas pasūtījumu tipogrāfijām, tā teikt, papildus nauda nebaltām dienām vienmēr noder. Nekas, toties tika ņemts vērā Seska ieteikums par vadlīnijām juridisko pakalpojumu iepirkumu organizēšanā. Kā zināms, iestādei caurmērā ir paredzēta jurista/juristu šata vieta, tomēr papildus tiek iepirkti zvērinātu advokātu ārpakalpojumi. Ieteikuma būtība - publisko iepirkumu līgums tiek slēgts ar advokātu biroju, kurš visbiežāk pārstāv iestādes kašķīgākos antagonistus - privātpersonas. Ja iestāde zaudē tiesu, un gan iestādi, gan pretējo prāvnieku pārstāv advokāti no iepirkumu uzvarējušā biroja, tad var teikt, ka advokāti ir bijuši gudrāki gan par iestādi, gan paši par sevi, tātad iepirkums ir bijis pareizs, Ja uzvar tiesā iestāde, tad atkal ir apstiprinājums publiskā iepirkuma pareizībai, jo advokāti ir bijuši visgudrākie. Jāpiezīmē, ka iemeslu publiskajam iepirkumam var atrast vienmēr - kad privātpersona vērsās iestādē ar lūgumu sniegt informāciju par publisko iepirkumu, tika veikts publiskais iepirkums atbildes sagatavošanai - publiskā iepirkuma ietvaros tika veikta liela apjoma naudas banknošu kopēšana un nosūtīšana klientam, lai klients varētu aptvert iestādes iztērētās naudas apmēru.
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties