25. Aprīlis 2017 /NR. 18 (972)
Skaidrojumi. Viedokļi
Rūpes par sevi kā pienākums
6
Ilze Ziemane
LU doktorante

Jautājums par veselības aprūpes sistēmu, ārstniecības norisi un veselības aprūpes pakalpojumiem ir īpaši aktuāls šodienas politiskajā un ekonomiskajā situācijā. Tieši normatīvie tiesību akti regulē ne tikai minētos jautājumus, bet arī politisko reformu kopējo ietvaru. Līdzās Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 111. pantā nostiprinātajām ikviena tiesībām uz veselību un medicīniskās palīdzības minimumu Satversmes ievada daļas ceturtā rindkopa cita starpā paredz arī ikviena pienākumu rūpēties par sevi. Līdzīga norma ir iekļauta Ārstniecības likumā,1 kura 5. pants nosaka, ka ikvienam ir pienākums rūpēties un katrs ir atbildīgs par savu veselību. Savukārt saskaņā ar Satversmes 111. pantu ikvienai personai zināmās robežās ir tiesības veikt pasākumus, ko tā uzskata par nepieciešamiem savas veselības nodrošināšanai.2 Indivīda veselībai piemīt ne vien personiska, bet arī sociāla vērtība.3 Savu tiesību un pienākumu realizēšana ir divpusējs process, līdz ar to pamatots, efektīvs un tiesisks situācijas risinājums ir būtisks ieguldījums tiesību un tiesiskās apziņas attīstības virzienā.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jurists
25. Aprīlis 2017 / 16:17
2
ATBILDĒT
Preambulā norādītais ir tikai morāls pienākums nevis personai saistošs.
Seskis
25. Aprīlis 2017 / 10:53
0
ATBILDĒT
Ja indivīds vēlas rīkoties ar savu ķermeni un veselību pēc saviem ieskatiem un izpratnes, šāda rīcība var aizskart kopējās sabiedrības intereses. Rūpes par sevi vispirms ir sociāli atbildīga pilsoņa pienākums (citāts iz raksta).
Miljonreiz pareizs secinājums! Jāteic, ka ārstniecības personāls visbiežāk ir sava uzdevuma augstumos. Piemēram, kad Seskis pēdejoreiz apmeklēja ārstu darba devēja uzdevumā, acu ārste vēlēja Seskim lūkoties caur ķīķerējamo stiklu uz viņas glīto austiņu, un jautāja - ko Seskis redz stiklā? Seskis atbildēja - zelts, 585. prove, briljanti (0,01 X 36 ct). Jā, tas gan nebija par austiņu, bet par auskaru. Acu ārste uzteica Seska redzi, un izdarīja atzīmi, ka Seskim ir karjerai piemērota, „pareiza" redze. Savukārt ar ģimenes ārsti Seskim nav kontakta, nav, un nekad nav bijis. Kad Seskis ierodas pie ģimenes ārstes, pirmais jautājums Seskim - kad, tu, maita, sāksi ārstēt savu jau pirms 10 gadiem diagnosticēto cukurslimību un B hepatītu? Seska mierīgā atbilde, ka neārstējamas slimības nav jēgas ārstēt, neizsakāmi satracina ģimenes ārsti kā farmācijas biznesu reprezentējošo personu. Seskis tiek dzīts pa visiem elles riņķiem uz analīzēm. Saņēmusi asins analīžu rezultātus, ģimenes ārste skaļi šausminās un ar treknām švīkām izdara atzīmes medicīnas kartē, ka Seski nāves gadījumā aizliegts apglabāt, jo mirstīgās atliekas var piesārņot gruntsūdeņus. Seski aizliegts arī kremēt, jo pelni var radīt ķīmiski - bioloģisko piesārņojumu, un vienīgā iespēja ir Seski ievietot konteinerā un poligonā uzspridzināt. Savukārt, tajās retajās reizēs, kad Seskis vēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārstes, tiek saņemts skarbs atraidījums. Piemēram, pagājušajā vasarā, kad atvaļinājuma laikā sperot kokus Valsts mežā, Seskim uz muguras uzgāzās nokaltusi priede. Ģimenes ārste nosūtīja Seski sākotnēji kā akūtu gadījumu uz Traumām, kur tika konstatēts mugurkaula skriemeļa lūzums un ielauztas ribas. Kad ar noteikto diagnozi Seskis vērsās pie ģimenes ārstes, viņa atbildēja, ka darbnespējas lapa netiks izsniegta, jo Seskis traumas guvis, apmeklējot diskotēku 6-9. klasei, kur mēģinājis copēt mazgadīgas meitenes, bet acīmredzami no kādas sirdsdāmas dabūjis pēc nopelniem. Ko darīt, Seskis nopūtās, paņēma vecvectēva no krievu - japāņu kara laikiem mantoto kruķi, iespieda padusē un klunkurēja uz darbu. Jā, bet rūgtumiņš sirdī ir palicis!
Ilze Ziemane > Seskis
25. Aprīlis 2017 / 11:36
0
ATBILDĒT
Paldies,Seski. Ceru, ka mugurkaula lūzums dzīst un kruķi kalpo labi. Raksta autore nav apmeklējusi ģimenes ārstu 15 gadus. Lai dzīvo e-veselība!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Ārstniecības likums
— likumi.lv —
Latvijas Republikas Satversme
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
6
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties