2. Augusts 2016 /NR. 31 (934)
Numura tēma
“Rail Baltica” ietekme uz vidi un vides ietekme uz šo projektu
Mg. iur.
Leila Neimane
LU Juridiskās fakultātes doktorante, “Erasmus Mundus” stipendiāte Pretorijas universitātes Juridiskajā fakultātē (Dienvidāfrika)  
Edmunds Kance
Vides aizsardzības kluba valdes loceklis, LLU Meža fakultātes profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmas “Mežinženieris” II semestra students 
Mg. oec.
Ilva Rudusa
LLU Informācijas tehnoloģiju fakultātes lektore 

Dzelzceļa līnijas projekts "Rail Baltica" ir Eiropas transporta tīkla (TEN-T) sastāvdaļa, un tā vispārīgais normatīvais regulējums ir ietverts Līguma par Eiropas Savienības darbību 170.–172. pantā. Nacionālā mērogā tas ir līdzšinējā vēsturē vērienīgākais projekts, kuram ir piemērota ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra.

Raksta1 autori vēlas pievērst sabiedrības uzmanību tiem šī projekta īstenošanas aspektiem, kuriem sabiedriskajā telpā salīdzinājumā ar īpašumtiesību, tā finansēšanas un arī pēdējā laikā publiski izskanējušajiem īstenotāju strīdu jautājumiem diemžēl ir ticis veltīts daudz mazāk uzmanības. Raksta mērķis ir noskaidrot, cik lielā mērā dzelzceļa līnijas projekta "Rail Baltica" ietekmes uz vidi novērtējums ir bijis vērsts tieši uz vides apsvērumu integrēšanu paredzētās darbības īstenošanā mūsdienīgā izpratnē.

Ievads

Kamēr, fanfarām skanot, ir aizvadīta pasaules garākās dzelzceļa līnijas – Gotarda tuneļa2 – atklāšana Šveicē šī gada 1. jūnijā,3 Baltijas reģionā joprojām tiek krustoti šķēpi par dzelzceļa līnijas projekta "Rail Baltica" (turpmāk – projekts jeb paredzētā darbība "Rail Baltica") tālāko likteni.4 Abi projekti ir daļa no Eiropas transporta tīkla,5 bet vai arī projekts "Rail Baltica", līdzīgi Gotarda tunelim,6 nākotnē tiks dēvēts par veiksmes stāstu,7 to rādīs laiks.

Kaislības, šķiet, nebeidz rimties, un pat rodas jaunas problemātiskas sfēras. Īpašumtiesību atsavināšanas jautājumiem tagad ir pievienojušās bažas par finansējuma iespējām,8 kā arī nesaskaņas starp partneriem.9

Latvijā paredzētās darbības "Rail Baltica" ietekmes uz vidi novērtējuma (turpmāk – IVN) process klusi un nemanāmi jau ir pietuvojies noslēgumam. Pagājušā gada nogalē gandrīz vienlaicīgi norisinājās divi svarīgi notikumi. Viens – nacionāla mēroga, un tā bija projekta "Rail Baltica" IVN ziņojuma sabiedriskā apspriešana 15 skartajās teritorijās10 sabiedrības informēšanai un viedokļu uzklausīšanai.11 Otrs – starptautisks: Apvienoto Nāciju Klimata pārmaiņu konference 2015 Parīzē.12 Tajā tika pieņemta vēsturiski nozīmīgā Parīzes vienošanās.13 Kā zināms, mūsdienās tā ir kļuvusi par vispārzināmu patiesību, ka valsts vairs nav skatāma atdalīti no pārējās pasaules, tās politiskajiem, sociālajiem, ekonomiskajiem un arī klimata pārmaiņu procesiem.

Iepriekš minēto notikumu konteksts raksta autoriem lika aizdomāties ne tikai par gaidāmo projekta "Rail Baltica" īstenošanu un klimata pārmaiņām, bet arī abu šo procesu kopsakarību un juridisko instrumentu piemērošanu šajā jomā, tādējādi zināmā mērā atsaucoties uz Dr. iur. Gata Litvina kādreiz izteikto aicinājumu par "klimata izmaiņu (pārmaiņu) tiesību" disciplīnas attīstīšanu Latvijā.14 Turpmākajā raksta daļā tiks veikts izvērtējums, cik lielā mērā paredzētās darbības "Rail Baltica" IVN process ir bijis vērsts tieši uz vides apsvērumu integrēšanu paredzētās darbības īstenošanas plānos mūsdienīgā izpratnē.15 Izvērtējuma ietvaros ir veikta analīze, balstoties uz Vides pārraudzības valsts biroja (turpmāk – Birojs) Programmu,16 attīstītāja sagatavoto IVN ziņojumu17 un Biroja Atzinumu18 (turpmāk kopā – IVN procesa dokumenti) un skatot šo dokumentu saturu kontekstā ar vides jomas tiesisko regulējumu un tā pēdējā laika jauninājumiem Eiropas Savienības (turpmāk – ES) līmenī. Ņemot vērā dokumentu apjomu un paša projekta mērogu, raksta autori ir vienojušies tikai par noteikta daudzuma un veida problēmaspektu analīzi. Šī raksta ietvaros izvirzītā tēze ir: lai arī Biroja izdotā Programma ir salīdzinoši plaša, tās saturā, pretstatā ES normatīvajam regulējumam, nav atrodamas precīzas prasības par izvērstas analīzes un pamatojuma iekļaušanu IVN ziņojumā attiecībā uz klimata pārmaiņu ietekmi, kas cieši ir saistīta ar bioloģiskās daudzveidības samazināšanos, un projekta "Rail Baltica" pielāgošanās spēju klimata pārmaiņām un izturētspēju; tādējādi šie aspekti gan IVN ziņojumā, gan vēlāk izdotajā Atzinumā ir skarti margināli un nav pietiekami izvērtēti.

 

Projekta "Rail Baltica" būtība un pašreizējās situācijas raksturojums

Projekta "Rail Baltica" vispārīgais normatīvais regulējums ir ietverts Līguma par ES darbību 170.–172. pantā.19 Šī tālsatiksmes ātrgaitas publiskas lietošanas dzelzceļa līnija, kas šķērsos Latviju ziemeļu–dienvidu virzienā apmēram 265 km garumā,20 ietilps Ziemeļjūras–Baltijas koridorā ar kopējo garumu 3200 km un, Eiropas Komisijas (turpmāk – Komisija) vārdiem, ir tā svarīgākais projekts.21

Šīs līnijas izveides pamatmērķis ir veikt fizisku integrāciju ar Eiropu, savienojot galvenās pilsētas (Tallina–Rīga–Kauņa–Varšava–Berlīne) un tālākā nākotnē pagarinot maršrutu līdz Venēcijai, pietiekami ātrā un videi draudzīgā veidā.22 Projekts tiek dēvēts "par Baltijas valstu simbolisku atgriešanos Eiropas sastāvā (līdz Otrajam pasaules karam Baltijas valstis ar Eiropas galvaspilsētām jau savienoja 1435 mm platas sliedes)" jeb "Baltijas valstu savienošanu ar "Eiropas sirdi"".23

Bija plānots, ka IVN procesā24 tiks sniegtas atbildes uz skarto teritoriju pārstāvjus un sabiedrību interesējošo jautājumu – "kas varētu notikt apkārt – ap šo līniju nākotnē".

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties