17. Oktobris 2023 /NR. 42 (1308)
Tiesību politika
Būtiski jaunumi patērētāju tiesību aizsardzībai – patērētāju kolektīvās prasības

14. septembrī Saeima ir pieņēmusi grozījumus Civilprocesa likumā1 un Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (turpmāk – Grozījumi), ieviešot jaunu institūtu – patērētāju kolektīvās prasības. Grozījumi stājās spēkā 15. oktobrī. Lai labāk iepazīstinātu žurnāla lasītājus ar jauno institūtu un esošo regulējumu, rakstā aplūkots jaunā institūta saturs un aprakstīti procesuālie aspekti.

Iedomāsimies situāciju – komersants ar kādu prettiesisku darbību nodara patērētājam zaudējumus 25 eiro apmērā. Neapšaubāmi, būs patērētāji, kas par šādu summu varētu celt prasību tiesā, tomēr lielākā daļa patērētāju, aprēķinot iespējamās tiesvedības izmaksas un tiesvedības ilgumu, atmestu ar roku un tiesā nevērstos. Tomēr kas mainītos, ja noskaidrotos, ka šajā lietā kopā ir cietuši 400 patērētāju, kas komersantam kopumā devis iespēju prettiesiski iegūt 10 000 eiro?

Līdz Grozījumu ieviešanai regulējums paredzēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) tiesības konstatēt un pārtraukt pārkāpumu, taču neparedzēja iespēju patērētājiem saņemt kaitējuma atlīdzinājumu – lai saņemtu kaitējuma atlīdzinājumu, patērētājiem individuāli bija jāceļ prasība tiesā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties