22. Februāris 2022 14:00
Prakses materiāli
Virtuālo valūtu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas risku novērtējums

Finanšu izlūkošanas dienests ir sagatavojis virtuālo valūtu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas risku novērtējumu. Risku novērtējuma mērķis ir veicināt atbildīgo valsts iestāžu, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektu un citu ieinteresēto personu izpratni par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas riskiem, kas saistīti ar virtuālajām valūtām un virtuālo valūtu pakalpojumu sniedzējiem. Materiāls atspoguļo tendences virtuālo valūtu jomā, situāciju Latvijā, virtuālo valūtu riska pazīmes un vairāku gadījumu analīzi.


Jaunām tehnoloģijām, produktiem un ar tiem saistītiem pakalpojumiem ir potenciāls veicināt finanšu inovāciju un efektivitāti, kā arī uzlabot finanšu pakalpojumu pieejamību, bet vienlaikus tie var radīt jaunas iespējas noziedzniekiem un teroristiem legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus vai finansēt noziedzīgas darbības.
Īpaši svarīgs process ir izzināt un identificēt riskus, kas saistīti ar jauno tehnoloģiju izmantošanu, kas secīgi arī nostiprināts FATF standartā, kā arī nacionāla līmeņa politikas plānošanas dokumentos.  

Pēdējos gados īpašu aktualitāti ir ieguvusi konkrēta “jaunā tehnoloģija” – virtuālā valūta. Jautājums par virtuālo valūtu izmantošanu turpina saglabāt savu aktualitāti gan starptautiskā, gan nacionālā mērogā.
Risku apzināšana un novērtēšana tiek īstenota ar nolūku veicināt atbildīgo valsts iestāžu, Novēršanas likuma subjektu un citu ieinteresēto personu izpratni par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas riskiem, kas saistīti ar virtuālajām valūtām un virtuālo valūtu pakalpojumu sniedzējiem.

Apzinot un novērtējot minētos riskus, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanā iesaistītas personas var atbilstoši pārvaldīt attiecīgos riskus, piemērojot riskos balstītu pieeju. Virtuālās valūtas izmantošanas un lietošanas ierobežošana nav šī risku novērtējuma mērķis.
Risku novērtējumu izstrādājis Finanšu izlūkošanas dienests sadarbībā ar ekspertiem no Finanšu ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties