1. Februāris 2011 /NR. 5 (652)
Notikums
Nozīmīgas izmaiņas normatīvo aktu sistematizācijas nodrošināšanā
7

Ar 2011. gada 1. februāri Tieslietu ministrija normatīvo aktu sistematizācijas funkciju nodrošinās VSIA "Latvijas Vēstnesis" izveidotajā un uzturētajā bezmaksas tiesību aktu vortālā www.likumi.lv un pārtrauks šo funkciju pildīt Normatīvo aktu informācijas sistēmā (NAIS).

Šāda Tieslietu ministrijas funkcija izriet no likuma "Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību" 11. panta un Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 243 "Tieslietu ministrijas nolikums" 4.24. apakšpunkta. Bet kārtību, kādā Tieslietu ministrija sistematizē normatīvos aktus un veido tiesību aktu datorizēto informācijas sistēmu, nosaka Ministru kabineta 2004. gada 13. aprīļa noteikumi Nr. 279 "Noteikumi par normatīvo aktu sistematizāciju".

Vortāls www.likumi.lv tika izveidots 2001. gadā. Pakāpeniski attīstoties un pilnveidojoties, tas ir kļuvis par pilnīgu sistematizētu tiesību aktu datubāzi, kurā ir jaunākā informācija par izmaiņām tiesību aktos, tiesību aktu konsolidētās versijas, kā arī virkne papildiespēju, lai tiesību aktu lietošana būtu ērtāka.

 

Tiesību aktu veidi

Saskaņā ar minētajiem MK noteikumiem Nr. 279 vortālā www.likumi.lv tiek publicēti un sistematizēti: likumi un citi Saeimas pieņemtie akti; Ministru kabineta noteikumi, instrukcijas, ieteikumi, rīkojumi, Ministru kabineta sēžu protokoli un Ministru prezidenta rīkojumi; Latvijai saistošie starptautiskie līgumi, to tulkojumi un Ārlietu ministrijas paziņojumi par konkrēto starptautisko līgumu spēkā stāšanos; Valsts prezidenta pieņemtie akti; Satversmes tiesas spriedumi; atsevišķu ministru, ministriju, citu valsts un pašvaldību institūciju normatīvie akti un to grozījumi, kas publicēti laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

Papildus tam www.likumi.lv ir pieejami Augstākās padomes un Ministru padomes lēmumi, kā arī visu republikas pilsētu pašvaldību saistošie noteikumi.

 

Konsolidētās redakcijas

Visi spēkā esošie tiesību akti www.likumi.lv automātiski tiek atvērti aktuālajā redakcijā, kurā ir iekļauti visi spēkā esošie grozījumi. Savukārt grozījumi, kas ir izsludināti, bet vēl nav stājušies spēkā, ir iekļauti un pieejami "nākotnes redakcijā", kas tiek izveidota uz grozījumu spēkā stāšanās datumu. Pieejamas ir arī visas iepriekšējās jeb "vēsturiskās redakcijas", kā arī pamatredakcija, kādā tiesību akts tika pieņemts, izsludināts un stājās spēkā.

 

Operativitāte

Visi jaunākie tiesību akti www.likumi.lv tiek publicēti plkst. 7.00 no rīta dienā, kad tos oficiāli izsludina laikrakstā "Latvijas Vēstnesis". Vortāla sākumlapā ir redzama arī aktuāla informācija par tiesību aktiem, kas konkrētajā dienā stājas spēkā vai zaudē spēku.

Jaunie grozījumi tiesību aktos tiek iekonsolidēti pamattekstā līdz to spēkā stāšanās dienai, nodrošinot visu tiesību aktu tekstu nepārtrauktu aktualitāti.

 

Tiesību akta "pase"

"Pase" satur visu sistematizēto pamatinformāciju par tiesību aktu, t.sk. izdevēju, veidu, numuru, pieņemšanas, spēkā stāšanās, spēka zaudēšanas datumu, spēkā esamības statusu, publikācijas datumu.

Visiem konsolidētajiem tiesību aktiem ir pievienota arī "konsolidēšanas pase", kas ir apzīmēta ar burtu K. Tā satur saites uz visām tiesību akta konsolidētajām redakcijām.

 

Meklēšana

Populārākās vortāla sadaļas ir "Likumi – alfabētiski" un "MK noteikumi – hronoloģiski". Tad seko "Izvērstā meklēšana", kurai var piekļūt arī caur tiešo saiti: www.likumi.lv/meklesana. Par meklētāja darbības principiem skat. tālāk.

 

Noderīgas saites

Tiesību aktiem ir izveidota virkne sasaišu, piem., ar grozījumiem, uz likuma pamata izdotajiem tiesību aktiem, deleģējošajiem tiesību aktiem, statusu mainošo tiesību aktu.

Papildus tam likumiem un MK noteikumiem ir pievienota saite uz tulkojumiem angļu valodā Valsts valodas centra mājaslapā. Ja kādā normatīvajā aktā ir atsauce uz ES tiesību aktiem, vienlaikus tā ir arī saite uz attiecīgo tiesību aktu vietnē: http://eur-lex.europa.eu. Lai veidlapas, kas ir tiesību aktu pielikumos, būtu vieglāk izmantojamas, tās ir pievienotas arī Word formātā. Izveidotas ir arī saites uz politikas plānošanas dokumentiem vietnē: www.polsis.mk.gov.lv, kā arī skaidrojošām publikācijām www.juristavards.lv un portālā LV.LV.

Ar oficiālās elektroniskās publikācijas ieviešanu nākotnē visiem tiesību aktiem tiks pievienota arī saite uz tā oficiālo elektronisko publikāciju vietnē www.vestnesis.lv.

Izplatīta ir arī prakse iestāžu mājaslapās ievietot saites uz konkrētiem tiesību aktiem www.likumi.lv, tā nodrošinot pastāvīgu piekļuvi to aktuālajām redakcijām.

 

Juridiskais statuss

Visai informācijai www.likumi.lv ir informatīvs raksturs. Saskaņā ar likuma "Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību" 2. panta trešo daļu: "Vienīgi publikācija "Latvijas Vēstnesī" ir oficiāla." Bet pēc Oficiālo publikāciju likuma pieņemšanas un spēkā stāšanās oficiāla būs elektroniskā publikācija vietnē www.vestnesis.lv.

Sadarbība

Normatīvo aktu sistematizācijas nodrošināšanā www.likumi.lv cieši sadarbojas ar Tieslietu ministriju, bet, lai www.likumi.lv būtu pilnīga un precīza tiesību aktu datubāze, kuras saturs un funkcionalitāte atbilstu lietotāju vēlmēm, svarīga ir arī ikdienas sadarbība ar citām iestādēm un personām. Tāpēc ikviens ir laipni aicināts sūtīt savus priekšlikumus, kā arī martā piedalīties vortāla lietotāju aptaujā.

Inese Luste, www.likumi.lv galvenā redaktore

 

 

 

Uzziņai

• Tieslietu ministrija ir VSIA "Latvijas Vēstnesis" kapitāla daļu turētāja.

• VSIA "Latvijas Vēstnesis" interneta datubāzu uzturēšana notiek atbilstoši starptautisko standartu ISO 9001:2008 (vadības sistēma) un ISO 27001:2005 (informācijas drošība) prasībām.

• VSIA "Latvijas Vēstnesis" ir Eiropas Oficiālo izdevēju foruma biedrs un vairāku foruma darba grupu, t.sk. Konsolidēšanas darba grupas, dalībnieks.

• Šobrīd www.likumi.lv lietotāju skaits mēnesī ir sasniedzis 125 000.

• Tiešā saite uz meklētāju: www.likumi.lv/meklesana

• Vortāla www.likumi.lv darbinieki sniedz bezmaksas konsultācijas vortāla lietošanā. Kontakti: e-pasts: likumi@lv.lv, tālr. 67898739.

patīk
drukāt
VISI RAKSTI 1. Februāris 2011 /NR. 5 (652)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
xVZjQGsXyWbrxaMQ
13. Marts 2012 / 06:59
0
ATBILDĒT
eRomania nu este doar portalul pciirnpal, ci intreaga retea guvernamentala si cei peste 2000 de oameni care trebuie pregatiti sa foloseasca un sistem care comunica de la nivel local la nivel european. Sistemul ar urma sa lege tot ce tine de administratie, de la consiliile locale, primarii, pana la ministere si peste 200 de agentii.Banii care se vor baga in portalul eRomania sunt o picatura fata de sumele necesare pentru intreg sistemul si este vorba de mai mult de 1 miliard de euro, bani in cea mai mare parte europeni.Este un megaproiect, care va fi scos la licitatie in mai multe etape, impartit in mai multe proiecte si care va dura cativa ani buni.
UbwqoaSG
11. Marts 2012 / 07:07
0
ATBILDĒT
Si io cred la fel:))Io tare sunt curios ce e in spteale portalului eRomania. Se vehiculeaza sume cuprinse intre 10 milioane si 1 miliard EUR.Grozavie curata!!
Phil
2. Februāris 2011 / 16:30
0
ATBILDĒT
Demokrātija vispar naudas izteiksmē maksā dārgi. Bet citas valsts formas - ne mazāk. Ja ne ar naudu, tad citādā veidā jāmaksā par visu. Pat anarhijas apstākļos. Piemēram, kad jāorganizē savas mantas un dzīvības aizstāvība paša spēkiem, jo nav tiesību aizsardzības iestāžu vai tās pārstājušas darboties.

Vēl viena relevanta atziņa no tautas garamantu krājumiem ir: tauta, kas nebaro savu armiju, drīz baros svešu!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties