18. Marts 2014 /NR. 11 (813)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai Latvijā nepieciešams Valsts prezidenta lemtspējas pārbaudes institūts
6

2013. gada nogalē Latvijas plašsaziņu līdzekļos izskanēja ziņa, ka no Latvijas Valsts prezidenta kancelejas tiek pieprasīta informācija par Valsts prezidenta veselības stāvokli.1 Savukārt 2013. gada 25. septembrī pēc Gruzijas Republikas prezidenta Mihaila Saakašvili uzrunas 68. Apvienoto Nāciju Ģenerālajā asamblejā Krievijas Federācijas pārstāvji pauda bažas par gruzīnu līdera garīgās veselības stāvokli un aicināja to pārbaudīt.2 Pasaules prakse rāda, ka valsts galvas izturēšanās, rīcība un pat izteikumi mēdz būt ļoti ekscentriski, spontāni un pārgalvīgi.3 Bieži vien tas skaidrojams ar izpatikšanu savam elektorātam. Tādēļ Valsts prezidenta amatu var salīdzināt ar viena aktiera teātri tam konstitucionālajam orgānam, kas viņu ir ievēlējis.4 Šie pasaules vēsturē rodamie precedenti, kad valstu vadītāju uzvedība un rīcība ir radījusi starptautisku rezonansi un pat neizpratni, raksta autoru ir pamudinājuši analizēt arī Latvijas Valsts prezidenta lemtspējas pārbaudes institūta juridisko problemātiku.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Uģis
19. Marts 2014 / 12:27
0
ATBILDĒT
Nassim Nicholas Taleb, kuram biežāk ir taisnība nekā nav:

"75. The only valid political system is one that can handle an imbecile in power without suffering from it."

https://docs.google.com/file/d/0B8nhAlfIk3QIbnNhNlE4cFQ5YjA/edit
Spīdola
18. Marts 2014 / 11:18
0
ATBILDĒT
Pašreizējo Krimas notikumu kontekstā raksts ir īpaši aktuāls. Un ne tikai domājot par bijušā Ukrainas vai esošā Krievijas valsts vadītāja veselības stāvokļa adekvātumu...
Omļašs Seskis
18. Marts 2014 / 11:17
0
ATBILDĒT
Attiecībā uz prezidenta institūtu, visprātīgāk un tālredzīgāk ir rīkojusies Krievijas Federācija, jo Maskavā, Sarkanajā laukumā atrodas Mauzolejs, kurā aizmidzis guļ biedrs V.I. Uļjanovs (Ļeņins) - viņš ir mūžam dzīvs, nekļūdīgs un jebkurā brīdī gatavs uzsākt Valsts Prezidenta pienākumu pildīšanu.
Saistībā ar Latvijas Republiku situācija nav tik skaidra un nepārprotama, kā jau tas norādīts rakstā. Ja ielūkojas vēstures annālēs, tad, piemēram, Ēģiptē kādreiz faraonam bija pienākums reizi gadā apskriet apkārt piramīdai - ja piemetās aizdusa, tad bija skaidrs, ka jādodas pensijā.
Latvijā, pieļauju, būtu vietā cita veida pārbaudījums, piemēram, Prezidentam reizi gadā ir pienākums realizēt pievienotās vērtības nodokļa shēmu, kad tiek veikti fiktīvi darījumi ar Eiropas Savienības un trešo valstu uzņēmumiem. Ja Valsts ieņēmumu dienests un tiesa pieķer Prezidentu, tātad kvalifikācija ir zaudēta un laiks pelnītā atpūtā. Ja Prezidents netiek pieķerts, prezidēšanas termiņš tiek pagarināts. Manuprāt, vienkārši un saprotami!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Latvijas Republikas Satversme
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties