7. Janvāris 2020 /NR. 01 (1111)
Intervija
"Lielākā noziedzība Latvijā ir saistīta ar korupciju un naudas atmazgāšanu"
9
Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns intervijā žurnāla "Jurista Vārds" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei
Foto: Boriss Koļesņikovs

2019. gada sākumā vienu no pirmajām intervijām pēc stāšanās amatā J. Bordāns sniedza "Jurista Vārdam" un iezīmēja tajā savas apņemšanās tieslietu jomā. Šajā žurnāla laidienā, kurā ministrijas un tās padotības iestāžu darbinieki iezīmē nozares tuvākā laika attīstības virzienus, ministrs uzsver savas šā brīža galvenās politiskās prioritātes un iecerētās reformas, kā arī atskatās uz pirmajā darba gadā paveikto.

Šajā žurnālā, kur būs jūsu intervija, tiks publicēta arī tabula ar ministrijas prioritārajiem darba virzieniem. Kas ir noteicis šīs prioritātes, un vai tās sasaucas ar uzdevumiem, kas ierakstīti Tieslietu ministrijas darbības stratēģijā uz trim gadiem?

Šie ir ministrijas politiskās vadības izvirzītie uzdevumi. Arī ierēdņiem, manuprāt, ir labi zināt politiskās vadības prioritātes. Tomēr domāju, ka nav pretrunu ar ministrijas stratēģiskajiem dokumentiem. Šos prioritāros virzienus esam izsecinājuši no sabiedrības pieprasījuma – ko tā sagaida no tieslietu sistēmas. Mērķis ir veidot politiku, kurai ir rezultāts, taustāms labums, ko novērtē sabiedrība jeb – biznesa terminoloģijā – mūsu darba "patērētājs".

Piemēram, uzņēmējiem ir nepieciešama droša uzņēmējdarbības vide, un tāpēc tas ir viens no pieciem mūsu prioritārajiem uzdevumiem. Ja mērķis tiks sasniegts, tad uzņēmēji šeit darbosies, tiks maksāti nodokļi. To pašu var teikt par otro prioritāti – taisnīgu tiesu sistēmu. Ja sabiedrība redzēs, ka tiesas strādā efektīvi, tiek pieņemti taisnīgi spriedumi, nevis gadu gadiem notiek procesi, tad būs rezultāts – sabiedrības apmierinātība un uzticēšanās.

Trešais virziens – inovatīvu tehnoloģisko risinājumu ieviešana – mūsdienās ir neizbēgama nepieciešamība. Man jāsaka, ka šajā jomā tieslietu sistēma jau šobrīd ir viens no pionieriem valstī, piemēram, tas, ko dara Tiesu administrācija. Mums šis labi sāktais virziens ir jāturpina.

Nākamā prioritāte – bērnu drošība un tiesību aizsardzība, ko mēs bijām izvirzījuši par uzdevumu, un Labklājības ministrija pēc tam, kad bija saņēmusi Valsts kontroles revīzijas ziņojumu, arī nolēma mainīt sistēmu. Mēs piedāvājām savas zināšanas un redzējumu – ir jāmaina pamatprincipi, centrā ir jāizvirza bērna tiesības un intereses, bērnam jākļūst par "tiesību subjektu", nevis, kā tas ir šobrīd, kad bērns ir sociālās palīdzības objekts.

Tieslietu ministrijas prioritārie darba virzieni

 

Droša uzņēmējdarbības vide

Mērķi:

• Investīcijām draudzīga un droša tiesiskā vide

• Ekonomisko, finanšu un koruptīvo noziedzīgo grupējumu iznīcināšana

• Ātrs, neizbēgams un atturošs sods

• Tiesiskuma apziņas nostiprināšanās sabiedrībā

 

Taisnīga tiesa

Mērķi:

• Tiesas, prokuratūras un advokatūras atbildības stiprināšana

• Disciplināratbildības pilnveidošana, tiesas priekšsēdētāju kompetences paplašināšana, lietu izskatīšanas termiņu uzraudzība

• Tieslietu sistēmā strādājošo zināšanu pilnveide

• Atklātības veicināšana

• Tiesībsargājošo iestāžu sadarbība

• Ekonomisko lietu tiesa

• Saprātīgi termiņi un augsta nolēmumu kvalitāte

 

Inovatīvas tehnoloģijas

Mērķi:

• Atklātība kā virsmērķis inovāciju ieviešanai

• Procesu elektronizācija, e-lietas, tiesu e-pakalpojumu paplašināšana, standarta tiesu procedūru automatizācija

 

Bērnu drošība un intereses

Mērķi:

• Bērnu tiesību aizsardzības sistēmas pārskatīšana un pilnveidošana

• Valsts garantēto uzturlīdzekļu nodrošināšana bērniem

 

Notiesāto resocializācija

Mērķi:

• Nozieguma recidīva mazināšana

• Cietumu infrastruktūras uzlabošana

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Melis
7. Janvāris 2020 / 23:04
6
ATBILDĒT
Bordāns prasti melo. Nevis atsevišķi tiesneši neatbalsta Bordāna centienus dibināt ekonomisko tiesu, bet gan atsevišķi tiesneši to atbalsta. Kauns par ministru - meli.
Ansis > Melis
8. Janvāris 2020 / 17:43
19
ATBILDĒT
Kādi pierādījumi ir apgalvojumam,ka Bordāns prasti melo? Bez pierādījumiem minētais apgalvojums ir nepamatots un aizskarošs.
Atbilde Ansim > Ansis
9. Janvāris 2020 / 12:49
1
ATBILDĒT
Tie, kuri novembrī bija tiesnešu konferencē, tie zina, ka šis apgalvojums ir pamatots.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties