6. Jūnijs 2023 /NR. 23 (1289)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nākotnes iniciatīvas rakstveida procesa attīstībai kriminālprocesā
Mg. iur.
Indra Aizupe
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore 

Pirmie soļi rakstveida procesa attīstībai sākās ar 2009. gada 12. marta likumu "Grozījumi Kriminālprocesa likumā", vēlākos gados to paplašinot un attīstot. Pašlaik Kriminālprocesa likums nosaka septiņas situācijas, kad lietu var iztiesāt rakstveida procesā, vienlaikus nosakot prokuroram, aizstāvim un personai, kuras intereses izskatāmā sūdzība vai protests aizskar, tiesības iesniegt iebildumus pret lietas iztiesāšanu rakstveida procesā.

2020. gads un Covid-19 pandēmija daudzās dzīves jomās ieviesa būtiskas pārmaiņas. Jāatzīst, ka tas bija laiks, kad būtiski mainījās pierastās ikdienas procedūras un cilvēku domāšana. Arī tiesu sistēmā. Ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 12. panta pirmo daļu tika noteikts (regulējums ir spēkā arī šobrīd), ka krimināllietu apelācijas kārtībā var iztiesāt rakstveida procesā arī gadījumos, kas nav minēti Kriminālprocesa likumā. Prokurors vai persona, kuras intereses un tiesības sūdzība vai protests aizskar, var izteikt lūgumu, to pamatojot, lietu izskatīt mutvārdu procesā. Proti, šobrīd saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma regulējumu apelācijā pastāv rakstveida process kā pamatprincips, un personai vai prokuroram ir dotas tiesības lūgt mutvārdu procesu. Šāda pieeja bija pamatota un atbilstoša Covid-19 pandēmijas laikā, tomēr ir apšaubāma ilgtermiņā. Turklāt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums tika radīts kā krīzes risinājums, kas visdrīzāk nepastāvēs ilgtermiņā.

Vienlaikus ar Ministru kabineta rīkojumu "Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību" (pieņemts Ministru kabineta 2023.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties