18. Jūnijs 2024 /NR. 25/26 (1343/1344)
Skaidrojumi. Viedokļi
Subjektīvisms godprātības vērtējumā
Mg. iur.
Ronalds Vītols
KPMG Law vecākais jurists 
Bc. iur.
Marta Bādere
KPMG Law jurista palīdze 

Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) 42. panta otrās daļas 9. punkts paredz, ka fakultatīvs (iekļaujams iepirkuma dokumentācijā) kandidātu un pretendentu (turpmāk – pretendents) izslēgšanas iemesls ir fakts, ka pasūtītājs ar jebkādiem atbilstošiem līdzekļiem var pierādīt, ka pretendents savā profesionālajā darbībā pieļāvis tādus būtiskus pārkāpumus, kuru dēļ ir pamatoti apšaubāma tā godprātība atbilstoši izpildīt iepirkuma līgumu.

Godprātības izpratnes atšķirības galvenais iemesls ir novērtējuma veicēja vai tā dalībnieka personīgā un subjektīvā pieredze. Godprātības izpratne katram tās vērtētājam var atšķirties.

Tā kā publisko iepirkumu viens no galvenajiem principiem ir veicināt konkurenci, ir svarīgi nodrošināt, ka pretendenti netiek izslēgti no dalības iepirkumā pārāk subjektīvas pasūtītāja izpratnes par godprātību dēļ. No otras puses, šis mehānisms ir paredzēts, lai nodrošinātu, ka publiska iepirkuma rezultātā līguma slēgšanas tiesības tiek liegtas tādai personai, kura nespēs vai nevēlēsies paredzētajā kārtībā izpildīt līgumu.

Šajā rakstā tiks izvērtēti daži no apstākļiem, kas ir ņemami vērā, ja ir plānots pieņemt lēmumu par līguma slēgšanas tiesībām attiecībā uz tādu pretendentu, par kura godprātību par līguma izpildi rodas šaubas.

PIL 42. panta otrās daļas 9. punkts saturiski atbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2014/24/ES (2014. gada 26. februāris) par publisko iepirkumu un ar ko atceļ Direktīvu 2004/18/EK (turpinājums – Direktīva 2014/24/ES) 57. panta 4. punkta c) apakšpunktam, tādēļ ir vērtējamas atziņas, kas sniegtas saistībā ar šo normu.

 

Izslēgšanas kritērija "apšaubāma godprātība" izpratne

Izslēgšanas iemesli pamatojas uz būtisku elementu pretendenta un pasūtītāja attiecībās, proti, uz pretendenta uzticamību, uz kuru balstās pasūtītāja un pretendenta saistības.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties