26. Novembris 2019 /NR. 47 (1105)
Intervija
"Mēs sargājam tikai 15 procentus vārtu"
Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš intervijā žurnāla "Jurista Vārds" galvenajai redaktorei Dinai Gailītei
Foto: Boriss Koļesņikovs

Ievadot notariātam veltīto tematisko žurnāla "Jurista Vārds" laidienu, par notariāta šā brīža situāciju un nākotnes izaicinājumiem – saruna ar Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāju Jāni Skrastiņu.

Notariāts pēdējos gados apzināti veido ļoti modernas institūcijas tēlu. Vai jūs to darāt paši pēc savas iniciatīvas vai kādu ārēju apstākļu mudināti, un cik šis tēls ir pamatots?

Mūsdienu sabiedrība mainās ļoti strauji, notariātam ir noteikti jācenšas mainīties līdzi, un mēs to darām. Primāri attīstības iniciatīvas nāk no mums pašiem, savukārt pārmaiņu virzienus nosakām atbilstoši tam, kā mēs redzam sabiedrības vajadzības. Tiekoties ar prezidentu, tiešām minējām, ka pēdējos divos gados ir notikusi notariāta modernizācija. Starp citu, tieši pirms apmēram diviem gadiem Levita kungs bija pie mums ar lekciju par tiesiskuma izaicinājumiem digitālajā laikmetā. Tagad varējām prezidentu iepazīstināt ar savu veikumu. Mūsuprāt, izmaiņas, ko esam panākuši, ir kardinālas.

Galvenais, kas šeit jāmin, ir attālinātais notariālās apliecināšanas rīks jeb "digitālais notāra kabinets", ko mēs saīsināti saucam par DigiNotāru un kas pieejams mūsu portālā latvijasnotars.lv. Tā ir mūsu radīta virtuāla platforma, kuru izmantojot klienti var saņemt sevis izvēlēta notāra pakalpojumus – jebkuru konsultāciju, līgumu vai darījumu, atrazdamies pie datora jebkurā vietā pasaulē.

Šī ideja mums radās, redzot, cik daudzi Latvijas cilvēki dzīvo ārpus valsts robežām – gan tie, kas devās trimdā pēc Otrā pasaules kara, gan tie, kas aizbraukuši pēc neatkarības atgūšanas. Vislielākās problēmas ir tiem latviešiem, kas dzīvo anglosakšu tiesību valstīs, kur notāra profesijas mūsu izpratnē faktiski nav, līdz ar to ir grūtības nokārtot dažādus dokumentus atbilstoši mūsu likumiem – pilnvaras, testamentus, līgumus utt. Mūsu DigiNotārs ir labs rīks, lai risinātu šo situāciju, vienalga, vai cilvēks atrodas Austrālijā vai Himalajos. Ja vien ir labs internets un attiecīgs dators vai cita tehniskā ierīce.

Tiem, kas uztraucas par šāda risinājuma drošību, varu teikt, ka vizīte digitālajā notāra kabinetā savā ziņā ir pat drošāka nekā klātienē. DigiNotārs paredz vairāku pakāpju drošības pārbaudes. Pirmais solis ir reģistrēšanās caur valsts portālu latvija.lv. Tālāk komunikācija ar notāru, personas identificēšana, dokumentu sagatavošana notiek videokonferences režīmā. Klients izsaka savas vajadzības, notārs sagatavo projektu, iepazīstina ar to klientu, izmantojot šo DigiNotāra vidi. Savukārt, kad nonāk līdz dokumentu parakstīšanas brīdim, tas notiek ar drošu elektronisko parakstu, kas Latvijā ir divpakāpju, ieskaitot laika zīmogu, kas nodrošina iespēju pārliecināties, ka elektroniskā dokumenta teksts vēlāk nav grozīts.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties