26. Oktobris 2021 /NR. 43 (1205)
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas datu apstrāde īres tiesiskajās attiecībās
1
Mg. iur.
Gabriela Šantare
SIA "ZAB Cobalt" zvērināta advokāta palīdze, sertificēta datu aizsardzības speciāliste 

Ņemot vērā personas datu un privātuma aizsardzības nozīmes palielināšanos mūsdienu sabiedrībā, var novērot, kā personas datu jautājumi ir kļuvuši starpdisciplināri un faktiski tie ir aktuāli teju ikvienā nozarē. Īres tiesiskās attiecības nav izņēmums, un personas datu apstrādes noteikumi ir piemērojami arī šajā kontekstā. Lai gan 2021. gada Dzīvojamo telpu īres likums tiešā tekstā nesatur noteikumus attiecībā uz personas datu apstrādi, ir būtiski atcerēties, ka arī šo attiecību tvērumā personas datu apstrādes noteikumi ir piemērojami, pat ja īres līgums ir noslēgts starp divām fiziskām personām.

Vispārīgās datu aizsardzības regulas tvērums

Vispārīgā datu aizsardzības regula (turpmāk – VDAR) nav piemērojama gadījumos, kad personas datu apstrādi veic fiziska persona tikai personiska vai mājsaimineciska pasākuma gaitā. Līdz ar to, pat ja īres līgums ir noslēgts starp divām fiziskām personām, VDAR noteikumi būs attiecināmi un piemērojami.

VDAR ir tiesību akts, kas noteic galvenos personu pienākumus, personas datu apstrādes pamatprincipus, kā arī datu subjektu tiesības personas datu apstrādes jomā. Ņemot vērā izīrētāja darbības īres tiesisko attiecību kontekstā, izīrētājs galvenokārt rīkotos kā personas datu pārzinis, kā arī, iespējams, atsevišķos gadījumos kā personas datu apstrādātājs. Savukārt īrnieks, kā arī citas fiziskas personas, kuru personas dati tiek apstrādāti, ir personas datu subjekti.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Minna
27. Oktobris 2021 / 12:26
1
ATBILDĒT
No raksta secinu, ka par pārzini ir uzskatāms tikai izīrētājs. Vai tad īrnieks, noslēdzot īres līgumu, saņemot rēķinus ar izīrētāja personas datiem u. tml., neapstrādā izīrētāja personas datus un nav uzskatāms par pārzini?
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties