9. Novembris 2021 /NR. 45 (1207)
Eiropas telpā
Nākamais līmenis diskusijā par "pēdējo vārdu"
4
Dr. iur.
Irēna Kucina
Valsts prezidenta padomnieku biroja vadītāja, padomniece tiesiskuma un Eiropas Savienības tiesību jautājumos, LU Juridiskās fakultātes asociētā profesore 

I. Ievads

Polijas Konstitucionālā tiesa (tribunāls) – Trybunał Konstytucyjny – savā 2021. gada spriedumā Nr. K 3/211 lēma par atsevišķu Līguma par Eiropas Savienību (turpmāk – LES) normu savietojamību ar atsevišķām Polijas konstitūcijas normām.

Polijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka tās LES normas, par kurām tika spriests, nav savietojamas ar attiecīgajām Polijas konstitūcijas normām un ka Polijas valsts institūcijām pretrunu gadījumos jāievēro Polijas konstitūcijas normas. Līdz ar to faktiski Polijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka šajos specifiskajos gadījumos Polijas konstitūcija ir pārāka pār LES.

Šī raksta nolūks ir atklāt šī Polijas Konstitucionālās tiesas sprieduma saturu, analizēt tā juridisko argumentāciju, ietvert to plašākā juridiski politiskā kontekstā par Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību un nacionālo konstitūciju attiecībām un izdarīt secinājumus par iespējamo tālāko attīstību.

 

II. Polijas Konstitucionālās tiesas sprieduma saturs

1. Premjerministra jautājumi Konstitucionālajai tiesai

Polijas Konstitucionālās tiesas spriedums ir atbilde uz premjerministra uzdoto jautājumu, vai atsevišķas LES normas, interpretētas noteiktā veidā, atbilst konkrētām Polijas konstitūcijas normām:

1) vai LES 1. panta 1. un 2. daļa2 (saistībā ar 4. panta 3. daļu), interpretēta tādējādi, ka (Polijas) tiesībpiemērojošajām institūcijām rada iespēju vai pienākumu nepiemērot vai piemērot nepareizi Polijas konstitūciju, savietojama ar Polijas konstitūcijas 2. pantu,3 7. pantu,4 8. panta 1. daļu5 (saistībā ar 8. panta 2. daļu, 90. panta 1. daļu un 178. panta 1. daļu);

2) vai LES 19. panta 1. daļas 2. punkts6 (saistībā ar 4. panta 3. daļu), interpretēts tādējādi, ka, lai nodrošinātu efektīvu tiesisko aizsardzību, (Polijas) tiesībpiemērojošajām institūcijām, kas ir kompetentas vai kurām ir pienākums piemērot (Polijas) tiesību normas, ir pienākums tās piemērot pretrunā ar Polijas konstitūciju, tostarp piemērot tādu normu, kas saskaņā ar Konstitucionālās tiesas spriedumu ir zaudējusi spēku, savietojama ar Polijas konstitūcijas 2. pantu, 7. pantu, 8. panta 1. daļu (saistībā ar 8. panta 2. daļu, 91. panta 2. daļu, 90. panta 1. daļu, 178. panta 1. daļu un 190. panta 1. daļu);

3) vai LES 19. panta 1. daļas 2. punkts (saistībā ar 2. pantu), interpretēts tādējādi, ka tas dod tiesības (Polijas) tiesām pārbaudīt (Polijas) tiesnešu neatkarību, kurus iecēlis valsts prezidents, kā arī pārbaudīt Nacionālās tieslietu padomes lūgumu Valsts prezidentam iecelt tiesnešus amatā, savietojams ar Polijas konstitūcijas 8.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Mārīte
10. Novembris 2021 / 22:28
16
ATBILDĒT
Diez, vai autore ir pati rakstījusi šo? Vai stils neatšķiras no iepriekšējām publikācijām? un.. diez kāpēc pēkšņi st. ģimenenes tiesību speciāliste pārmetas uz konstitucionālajām tiesībām, turklāt Polijas... ???
Dina Gailīte > Mārīte
12. Novembris 2021 / 11:31
0
ATBILDĒT
Informēju, ka, gatavojot publicēšanai ES tieslietu komisāra Reindersa interviju, kurā tika skarts Polijas Konstitucionālā tribunāla spriedums ES līguma kontekstā, redakcija lūdza komentārus vairākiem Latvijas juristiem - ES tiesību ekspertiem (kā arī pašam Polijas konstitucionālajam tribunālam un Polijas vēstniecībai).
Dr.iur. Irēna Kucina likumsakarīgi bija starp mūsu uzrunātajiem tiesībniekiem, jo ir vairākus gadus pārstāvējusi Latviju Eiropas Savienības Tiesā un nenoliedzami ir viena no ES tiesību lietpratējām Latvijā.
Paldies mūsu ilggadīgajai ārštata autorei par atsaucību, uzrakstot šo izvērsto Polijas sprieduma komentāru, turklāt plašākā - nacionālo valstu tiesību un ES tiesību dialoga - kontekstā! Tāpat esam pateicīgi Aleksejam Dimitrovam un Kristīnei Gailītei par viņu nozīmīgo pienesumu šajā diskusijā.
Anna
9. Novembris 2021 / 09:52
7
ATBILDĒT
izlasot virsrakstu, es domāju, ka būs raksts par Bordāna - Strupiša ņemšanos :D un sarosījos, vai arī Aigars būs ierunājis atbildes video ministra youtubes performancei. vilšanās! par Polijas KT..
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties