1. Februāris 2022 /NR. 5 (1219)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesības uz taisnīgu tiesu un lēmums par atteikšanos ierosināt kasācijas tiesvedību
2
Mg. iur.
Gunārs Kūtris
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektors 

[1] Vēsturiski un arī loģiski tiesu sistēma Latvijā attīstījusies atbilstoši kontinentālās Eiropas jeb, precīzāk, Francijas modelim, kurā augstākā līmeņa tiesa ir kasācijas instances tiesa. Kā to ļoti līdzīgi skaidro dažādās vārdnīcās,1 kasācija (no latīņu cassatio – atcelšana, cassare – apgāzt, satricināt) ir zemākas instances tiesas sprieduma tiesiskuma pārbaude. Kasācijas instances tiesa neizspriež lietu pēc būtības, tās kompetencē nav lietas faktisko apstākļu noskaidrošana, pierādījumu pārbaude un vērtēšana. Kasācijas instance pārbauda pārsūdzētā sprieduma atbilstību materiālo un procesuālo tiesību normām un secina, pamatojoties uz lietā esošajiem materiāliem. Kasācijas instances spriedumi un lēmumi nav pārsūdzami.

Kasācija atšķiras no angloamerikāņu tiesu sistēmās pastāvošā certiorari tiesas procesa (no latīņu val. – darīt zināmu; Certiorari volumus – mēs vēlamies darīt zināmu) jeb, kā tas dažkārt minēts tulkojumos, – zemākas instances tiesas nolēmuma pārskatīšanas revīzijas kārtībā. Tas nozīmē, ka procesā zaudējusī puse var lūgt augstāko tiesu atļaut iesniegt sūdzību par tiesas nolēmumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Skābekļa terapija
1. Februāris 2022 / 17:20
0
ATBILDĒT
Paldies par rakstu! Gribētos biežāk dzirdēt Jūsu viedokli.
Rolands Neilands
1. Februāris 2022 / 16:29
0
ATBILDĒT
Pilnībā pievienojos Kūtra kunga argumentam: "[..] lai šīs prakses analīze būtu zinātniski pamatota un juridiski korekta, jābūt piekļuvei ne tikai pašam lēmumam, bet arī sūdzības vai protesta tekstam. Tas dotu iespēju objektīvam vērotājam no malas redzēt gan prasīto, gan atbildēto."
Vēl labāk būtu, ja vienlaicīgi ar kasācijas sūdzību/protestu būtu arī pieejams apelācijas instances tiesas spriedums (joprojām ir aktuāla problēma, ka ne visi spēkā stājušies tiesas spriedumi tiek iekļauti anonimizēto nolēmumu datu bāzē). Tad kopējā aina objektīvam vērotājam no malas būtu daudz labāk redzama. Pieļauju, ka tas pagaidām ir tikai sapnis. Taču, ja tas viss kopā realizētos, tad, manuprāt, daudzi rīcības sēdes lēmumi būtu pretēji.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties