6. Jūnijs 2023 /NR. 23 (1289)
Skaidrojumi. Viedokļi
Rakstveida procesa iespējas kriminālprocesā
Dr. iur. cand.
Oskars Kulmanis
Senāta Krimināllietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks 

Krimināllietas iztiesāšana rakstveida procesā kā efektīvs tiesas spriešanas paveids ārkārtas situācijā, pastāvot nozīmīgam sabiedrības veselības apdraudējuma riskam, ļāva tiesai izlemt pret personām celto apsūdzību pamatotību, nerīkojot klātienes tiesas sēdes. Šāda procesuāla iespēja notika atbilstoši tiesiskajam regulējumam par Covid-19 izplatības pārvaldības novēršanu.

Rakstveida procesa efektivitāte un ērtība savu nozīmi nav zaudējusi arī pēc ārkārtas situācijas beigām. Tādēļ nodrošināt procesuālu iespēju skatīt krimināllietas rakstveida procesā apelācijas instances tiesā tiesībpolitiskajā vidē arī tiek aktīvi apsvērts. Raksta mērķis ir aplūkot Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksi par taisnīgu procesu saistībā ar lietas iztiesāšanas veidu, tostarp aptverot tādus taisnīga procesa elementus kā lietas publiska izskatīšana, pierādījumu tieša pārbaude un aizstāvības tiesību efektīva izmantošana. Raksts izstrādāts, izmantojot Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksē paustās atziņas.

 

Tiesību uz taisnīgu tiesu un rakstveida procesa normatīvi tiesiskais raksturojums

Taisnīga tiesa kā neatņemama tiesiskas valsts vērtība, kas raksturo ikvienu tiesvedības procesu, ir nostiprināta Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas1 (turpmāk – Eiropas Cilvēktiesību konvencija) 6. panta 1. punkta 1. teikumā, atbilstoši kuram ikvienam ir tiesības, nosakot viņam izvirzītās apsūdzības pamatotību, uz taisnīgu un atklātu lietas savlaicīgu izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā likumā noteiktā tiesā. Savukārt šīs konvencijas 6. panta 3. punktā noteikts apsūdzēto minimālo tiesību apjoms, kas ietver būtiskus pušu līdztiesības principa efektīvas īstenošanas elementus.

Arī Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām2 14. panta 2. teikumā noteikts, ka ikvienam, nosakot izvirzītās apsūdzības krimināllietā pamatotību vai tiesības un pienākumus civilprocesā, ir tiesības uz taisnīgu un atklātu lietas izskatīšanu kompetentā, neatkarīgā un objektīvā ar likumu noteiktā tiesā.

Eiropas Savienības ietvaros Eiropas Savienības pamattiesību hartas3 47. panta otrās daļas 1. teikumā noteikts, ka ikvienai personai ir tiesības uz taisnīgu, atklātu un laikus veiktu lietas izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā tiesību aktos noteiktā tiesā.

Nacionālā mērogā taisnīgas tiesas princips noteikts Latvijas Republikas Satversmes4 92. panta pirmajā teikumā, saskaņā ar kuru ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties