26. Novembris 2019 /NR. 47 (1105)
Skaidrojumi. Viedokļi
Zvērinātu notāru tehnoloģiju tīkli – efektīvs aizsardzības rīks nefinanšu sektoram
Laima Letiņa
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas juriste, Latvijas notariāta hakatona Go2SmartNotary 2. vietas ieguvēju komandas pārstāve 

Proporcionāli apdraudējumam, kādu rada noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, terorisma un proliferācijas finansēšana (turpmāk – NILLTPF), tiek pieliktas arī pūles tās novēršanā. Plašais par novēršanu atbildīgo sektoru loks, stingrās prasības, kas jāievēro un kas skar teju ikvienu, raisījušas plašas diskusijas, tai skaitā notiekošajam piešķirot vērtējumu – "tiek šauts ar lielgabalu pa zvirbuļiem".

Diskutējot gan būtu jāpatur prātā, ka tolerance pret NILLTPF rada noziegumu, tai skaitā korupcijas, pieaugumu un var novest pie satricinājumiem, kas skar visu sabiedrību. Ekstrēmās situācijās pat apdraud valsts demokrātiskos pamatus. Īstermiņā tā rada negodīgu konkurenci un budžeta ieņēmumu samazinājumu, savukārt ilgtermiņā – sabojātu finanšu sektora reputāciju1 ar visām no tā tālāk izrietošajām sekām. Tāpēc NILLTPF efektīva apkarošana ir ikvienas demokrātiskas valsts un godprātīgu personu interesēs. Jau kādu laiku jautājumu krustcelēs būtu jānonāk tieši efektivitātei – meklējot labākos, tai skaitā arī rentablākos, ieročus un tīklus, to izmantošanas veidus, lai trāpījumi būtu precīzi, nevis nepieciešamībai tos pielietot.

Zvērināti notāri līdztekus citiem pasākumiem, kas vērsti uz empātijas stiprināšanu, atbalstu un uzklausīšanu2 2018. gadā vieni no pirmajiem valsts sektorā rīkoja arī hakatonu3 Go2SmartNotary. Tā ietvaros tika meklēta iedvesma nākotnes risinājumiem, savijot mūsdienu tehnoloģiju iespējas ar notariāta vērtībām un misiju nosargāt tiesiskumu. Kā viens no nākotnes produktiem tapa arī prototips klientu izpētes rīkam "Šerloks", lai zvērināti notāri varētu efektīvāk veikt savus pienākumus NILLTPF novēršanā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties