16. Marts 2021 /NR. 11 (1173)
Viedoklis
Kas atbild par likuma taisnīgu piemērošanu
Vēlreiz par noziedzīgi izkrāpto mantu un tās labticīgo ieguvēju
Gunārs Kūtris
LU Juridiskās fakultātes lektors 

Pēdējā laikā sabiedrības uzmanību piesaistīja kāda tiesas lieta, kurā policija lūdza atzīt konkrētu dzīvokli par noziedzīgi iegūtu un to atņemt labticīgajam ieguvējam, lai atdotu cietušajam (šajā gadījumā – valstij). Vai tāds likums ir? Ir. Vai to var uzskatīt par taisnīgu? Jā, jo tam ir zināmi un loģiski apsvērumi. Vai vienmēr reālajā dzīvē likums jāpiemēro tikai pēc tā gramatiskās izpratnes? Noteikti nē. Vai tiesu varas lēmumam jābūt taisnīgam? Jā, jo tikai tā cilvēki cienīs tiesu sistēmu un līdz ar to arī valsti.

Centīšos šeit salikt visu "pa plauktiņiem", lai arī nejurists saprastu, kāpēc un ko drīkst darīt tiesa (valsts) šādos gadījumos, jo daudzi konkrētās lietas pašreizējo risinājumu atzīst par netaisnīgu. Papildus tam mani uztrauc pieprasījums kārtējo reizi grozīt likumu. Es nezinu, pēc kuras valsts parauga mēs cenšamies likumus pataisīt par sīkām instrukcijām. Nekad instrukcijā visus dzīves variantus neparedzēsi. Tāpēc tiesību normas piemērotājam jāpārzina arī tiesību principi, tiesību normu interpretācijas metodes utt. Proti, jāprot (jāiemācās?) pareizi piemērot tiesību normas.

Jau iepriekš atvainojos tiem, kas jutīsies aizskarti. Pirmkārt, varu kļūdīties lietas apstākļos, jo nav bijusi iespēja iepazīties ar konkrētās lietas materiāliem. Otrkārt, arī likuma satura skaidrojumā mūsu domas var atšķirties, bet tas ir vajadzīgs, lai tālāk attīstītu juridisko domu. Savās pārdomās nedaudz pieminēšu konkrēto lietu, taču vairāk centīšos uz šī piemēra analizēt juridisko situāciju un sniegt vispārīgāka rakstura secinājumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties