30. Marts 2021 /NR. 13 (1175)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pagaidu noregulējums pret vardarbību: mediācijas iespējas
Mg. iur.
Baiba Strupiša
Sertificēta mediatore, Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētājas vietniece 
LL.M, Mg. iur.
Vladlena Rudusāne-Simiča
Sertificēta mediatore, juriste ZAB "TGS Baltic" 

Pateicoties arī valsts apmaksātai mediācijai ģimenes strīdos,1 mediācija kļuvusi par aizvien izplatītāku alternatīvu strīdu risināšanas veidu ģimenes lietās. Diemžēl vardarbība ģimenē Latvijā aizvien ir problēma un mēdz būt gadījumi, kad kādai no pusēm ģimenes strīdā noteikti pagaidu aizsardzības līdzekļi pret vardarbību, piemēram, aizliegums satikties vai sazināties ar otru pusi. Šajā rakstā tiek analizēts, vai strīdus, kuros vienai no pusēm noteikta pagaidu aizsardzība pret vardarbību, ir iespējams cieņpilni un saudzīgi risināt mediācijas ceļā.

Mediācijas principi un procesuālie aspekti

Lai diskutētu par to, vai gadījumos, kad noteikts civilprocesuāls pagaidu aizsardzības līdzeklis pret vardarbību, tiesvedības gaitā iespējama un pieļaujama mediācija, vispirms ir jāsaprot, kas ir mediācija, kādas civilprocesuālas sekas izriet no pušu izvēles strīdu risināt mediācijas ceļā un kā norit mediācijas process.

Mediācijas institūts pasaulē ir radīts, lai sniegtu elastīgu, tajā pašā laikā strukturētu mehānismu, kā risināt domstarpības jebkurās situācijās, arī tur, kur risinājums pirmšķietami nav iespējams. Mediācijas mērķis ir veicināt savstarpējo sapratni, radot augsni jauniem risinājumiem (mediācijas mērķis nav obligāta vienošanās panākšana starp pusēm). Mediācijas procesā ir noteikti posmi, katram posmam ir savs uzdevums, un viss process kopumā balstās uz noteiktiem pamatprincipiem. Posmi un principi nodrošina, ka, neskatoties uz procesa elastību un radošumu, puses cieņpilni, saudzīgi un efektīvi dodas risinājumu virzienā.2

Mediācijas likums (turpmāk – ML) definē mediāciju kā "brīvprātīgas sadarbības procesu, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību".3 Mediāciju var izmantot domstarpību risināšanai gan ārpustiesas, gan tiesvedības gaitā, kamēr lietas izskatīšanas pēc būtības vēl nav pabeigta.4 ML mērķis ir radīt tiesiskus priekšnoteikumus, lai veicinātu mediācijas kā alternatīva domstarpību risināšanas veida izmantošanu, sekmējot sociālo attiecību harmonizāciju.5

Mediācijas izmantošanu gadījumos, kad ir ierosināta tiesvedība, regulē ML un Civilprocesa likums6 (turpmāk – CPL). Mediācijas pamatprincipi – brīvprātība, pušu vienlīdzība un sadarbība, konfidencialitāte – un mediācijas izmantošanas procesuālais regulējums nodrošina, ka mediācijas izvēle vienmēr atstāj pusēm iespēju izmantot arī citus strīdu risināšanas veidus, piemēram, uzsākt vai turpināt tiesvedību, mediācija ir brīvprātīga visā tās laikā, un mediācijas izvēle nemazina, bet var pat palielināt no vardarbības cietušās puses tiesību un interešu aizsardzību.

Pirmkārt, mediācija nav obligāta, mediācija ir brīvprātīga visās civillietu kategorijās, tostarp ģimenes strīdos, un visā mediācijas procesa garumā. Brīvprātība ir princips, kurš izpaužas ikkatrā mediācijas solī – gan brīvi pieņemot lēmumu uzsākt mediāciju, gan izvēloties mediatoru un lūdzot mainīt mediatoru, gan brīvi vienojoties par mediācijas gaitu, tajā skaitā patstāvīgi lemjot un vienojoties ar otru pusi un mediatoru par piesaistāmo atbalsta personu loku, gan patstāvīgi un brīvprātīgi izlemjot, kādi risinājumi der personai strīda atrisināšanai, gan noslēdzot vienošanos par strīda atrisinājumu vai arī brīvi paužot savu gribu nepiekrist vienošanās noslēgšanai, pat nepaskaidrojot savas izvēles pamatojumu.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties