8. Jūnijs 2021 /NR. 23 (1185)
Diskusija
Institūciju un sabiedrības pienākumi bērnu tiesību aizsardzībā

Balstoties uz praksē pieredzēto, bērnu tiesību aizsardzības jomas eksperti ir formulējuši jautājumus lietpratējiem, tos aicinot uz plašāku domapmaiņu. Šajā diskusijā par bērnu likumpārkāpumu cēloņiem, to mazināšanas iespējām, bērniem piemērotāko soda veidu, kā arī iespējām vecākus motivēt rīkoties bērna interesēs un citiem jautājumiem viedokli pauž LU Juridiskās fakultātes asociētā profesore, Valsts prezidenta padomnieku biroja vadītāja, padomniece tiesiskuma un Eiropas Savienības tiesību jautājumos Dr. iur. Irēna Kucina, Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesnese Ilze Celmiņa un Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs.

Bērna labākās intereses ir pieaugušo radītas iespējas īstenot katram bērnam viņa tiesības, tai skaitā tiesības uz attīstību, kas ietver tiesības uz dzīvi bez saskarsmes ar noziedzību un tās kaitīgajām izpausmēm. Kāpēc bērni Latvijā izdara likumpārkāpumus, un kādi ir to cēloņi?

Irēna Kucina: Nepilngadīgo likumpārkāpumu cēloņi ir meklējami vidē, kurā bērns atrodas, negatīvā dzīves pieredzē. Nelabvēlīgā ģimenes vide šodien var būt arī ļoti pārtikušās ģimenēs – pietiekoši finanšu līdzekļi, liela visatļautība, emocionāla un fiziska vardarbība, narkotikas utt.

Bērni atšķirībā no pieaugušas un nobriedušas personas ne vienmēr spēj vadīt savu rīcību. Tāpat bērni atšķirīgi izprot likuma un sankciju būtību. Bērnu attīstība un psihe ne vienmēr nodrošina spēju pieņemt izsvērtus lēmumus. Tāpēc bērnu izdarīto likumpārkāpumu sociālo un psiholoģisko aspektu analīzē nav iespējams balstīties uz datiem par pilngadīgu personu noziedzību.

Bērni likumpārkāpumus izdara ar citu motivāciju nekā pieaugušas personas. Tā var būt vēlme izcelties vienaudžu vidū, arī saņemt novērtējumu no kriminogēnas vides, kurā bērns atrodas. Tomēr vislielākie riski bērna antisociālai uzvedībai ir saskatāmi nelabvēlīgā ģimenes vidē. Bērns ar likumpārkāpumu reaģē uz piedzīvoto fizisko vai emocionālo vardarbību, pamešanu novārtā, vecāku izpratnes trūkumu, ikdienā novērotajām vecāku atkarībām un citiem ģimenē bērna attīstību nelabvēlīgi ietekmējošiem faktoriem.

Ilze Celmiņa: Bērnu likumpārkāpumu cēloņi ir tikpat daudzveidīgi, cik daudzveidīga ir Latvijas sabiedrība. Kopumā dzīvojam drošā sabiedrībā. Bērnu likumpārkāpumu cēloņi ir saistīti gan ar sabiedrības noslāņošanos, gan dažādajām neiecietības un neapmierinātības izpausmēm, gan iekšējās agresijas uzkrāšanos sabiedrībā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties