10. Maijs 2022 /NR. 19 (1233)
Skaidrojumi. Viedokļi
Latvijas Republikas pilsonības zaudēšana
Dr. iur.
Andrejs Judins
 

Šī gada 21. aprīlī Saeima pieņēma grozījumus Pilsonības likumā,1 papildinot likuma 24. panta pirmo daļu ar jaunu piekto punktu, kas paredz iespēju atņemt Latvijas pilsonību personai, kura veikusi darbības, kas grauj vai apdraud demokrātisku valstu teritoriālo integritāti, suverenitāti un neatkarību vai konstitucionālo iekārtu, tai skaitā genocīdu, noziegumu pret mieru, noziegumu pret cilvēci, kara noziegumu, vai arī sniegusi būtisku finansiālu, materiālu, propagandisku, tehnoloģisku vai cita veida atbalstu valstīm vai personām, kuras ir veikušas minētās darbības.

Pilsonība ir personas noturīga tiesiska saikne ar valsti. ANO Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 15. pantā ir paredzēts, ka katram cilvēkam ir tiesības uz pilsonību un nevienam cilvēkam nedrīkst patvaļīgi atņemt pilsonību vai liegt tiesības mainīt pilsonību.2 Valstīm ir suverēnas tiesības pašām noteikt savu pilsoņu loku, kā arī kārtību, kādā notiek personu atzīšana un uzņemšana pilsonībā. Pilsonim nav jāveic nekādas speciālas darbības,3 lai šo statusu saglabātu. Vienlaikus starptautiskās tiesības neliedz valstīm nacionālajos normatīvajos aktos paredzēt pilsonības zaudēšanas gadījumus un iemeslus. Tomēr valstu rīcības brīvību šajos gadījumos ierobežo starptautisko tiesību prasība nerīkoties patvaļīgi un nepieļaut situāciju, ka valsts rīcības rezultātā persona kļūst par bezvalstnieku. Patvaļības nepieļaujamība nozīmē, ka pilsonības zaudēšanas iemesliem ir jābūt pamatotiem un iepriekš definētiem nacionālajos normatīvajos aktos. Bezpavalstniecības nepieļaujamības prasība nozīmē, ka valsts drīkst akceptēt personas atteikšanos no pilsonības vai atņemt personai pilsonību vien gadījumos, kad personai jau ir vai viņai ir garantēta citas valsts pilsonība vai pilsonībai pielīdzināms tiesisks statuss.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties