19. Jūlijs 2022 /NR. 29 (1243)
Skaidrojumi. Viedokļi
Miera un drošības starptautiski tiesiskie aspekti pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā
Dr. iur.
Jānis Grasis
Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Juridiskās fakultātes dekāns 

Drošības situācija ir strauji mainījusies Latvijā, Eiropā un pasaulē šī gada sākumā. Valsts drošības dienesta publiskajā pārskatā par 2021. gadu tika uzsvērtas Krievijas Federācijas nemilitārās aktivitātes pret Latviju: Krievijas valsts iestādes un amatpersonas savā publiskajā komunikācijā mērķtiecīgi vērsās pret Latvijas institūcijām, sistemātiski diskreditējot to lēmumus un darbību un konstruējot versiju par Latvijas amatpersonu it kā rusofobisko politiku. Piemēram, pērnā gada nogalē Maskavas cilvēktiesību birojs nāca klajā ar ziņojumu "Krievijas Federācijas pilsoņu un tautiešu tiesību pārkāpumi 2021. gadā".1

Kopš Krievijas bruņoto spēku noziedzīgā iebrukuma Ukrainā Krievijas nemilitārās ietekmes mašinērija ir iedarbināta vēl nepieredzētā apmērā, lai radītu pilnīgi citu un civilizētās pasaules daļai absolūti nesaprotamu un nepieņemamu realitāti. Turklāt nākamajā Valsts drošības dienesta pārskatā par šo gadu noteikti jau parādīsies arī hipotētiskie militārie apdraudējumi. Ja mēs runājam no Latvijas Republikas drošības viedokļa, tad, manuprāt, mums kā mazai valstij ir divas galvenās intereses: lai pasaulē būtu labi funkcionējoša starptautiskās pārvaldības organizācija un jebkurš potenciālais agresors, kurš pārkāpj mieru pasaulē, tiktu saukts pie atbildības.

ASV prezidents Džo Baidens un aizsardzības ministrs Loids Ostins vairākkārt brīdināja starptautisko kopienu, ka saskaņā ar viņu rīcībā esošo informāciju Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins ir nolēmis iebrukt Ukrainā un par mērķi varētu tikt izraudzīta arī Ukrainas galvaspilsēta Kijeva.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties