20. Decembris 2022 /NR. 51/52 (1265/1266)
Juristu likteņi
Mazzināmais senators un politiķis Andrejs Sīmanis
Rasma Zvejniece
Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja 
Andrejs Sīmanis. 20. gs. 20. gadi
Foto: Latvijas Valsts Vēstures arhīvs

Latvijas valsts sākumgados bija iespējams šodien neticamais – politiķis tiesneša mantijā. Bet, jauno valsti veidojot, juristus vajadzēja, un tas bija ļauts. Satversmes sapulcē, kas 1920.–1922. gadā izstrādāja Satversmi, starp 150 tās locekļiem bija arī Latvijas Senāta senatori Andrejs Sīmanis un Fridrihs Vesmanis un Senāta virsprokurors Voldemārs Zāmuels.

Andrejs Sīmanis un Fridrihs Vesmanis tika ievēlēti arī pirmajā Saeimā, Vesmanis kļuva par Saeimas pirmo priekšsēdētāju. Par viņu bijušas daudzas publikācijas (arī "Jurista Vārda" 2018. gada 4. septembra numurā), nupat pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma "Vesmaņa atgriešanās".

Bet kas ir otrais politiski aktīvais senators Andrejs Sīmanis, kurš bija arī Satversmes izstrādāšanas komisijas priekšsēdētāja vietnieks un Satversmes sapulces un pirmās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs? Ziņas un liecības par viņu ir skopas. Nekādu materiālu par vienu no Liepājas (tagad – Kurzemes) apgabaltiesas pirmajiem veidotājiem nav Liepājas muzejā, arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādē "Satversme 100+" par Andreju Sīmani ir tikai biogrāfijas dati, bet nav atrasts neviens viņa domu citāts, kā lielākajai daļai Satversmes izstrādāšanas darba grupas locekļu. Valsts vēstures arhīvā laika zoba skartajā gandrīz 100 gadus senajā senatora Andreja Sīmaņa dienesta gaitas lietā nav nevienas atzīmes par tās skatīšanos – šķiet, nevienam nav bijusi vajadzība vai interese tajā ielūkoties. Arī Augstākās tiesas muzejā Andreja Sīmaņa mapītē ir tikai biogrāfija un pāris avīžrakstu izgriezumu, kas publicēti saistībā ar viņa aiziešanu mūžībā 1926. gadā. Tādēļ vēl jo svarīgāk likās salikt kopā zināmo informāciju, lai iespēju robežās tomēr iezīmētu Latvijas valsts un tās tiesu sistēmas vēsturē nozīmīgu personību – Liepājas apgabaltiesas pirmā priekšsēdētāja biedru, Latvijas Senāta Administratīvā departamenta senatoru, Satversmes sapulces un pirmās Saeimas locekli Andreju Sīmani.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties