16. Maijs 2023 /NR. 20 (1286)
Tiesību prakses komentāri
Komentāri Satversmes tiesas spriedumam lietā Nr. 2022-05-01
Dr. iur.
Daina Ose
LU Juridiskās fakultātes Civiltiesisko zinātņu katedras docente 

Satversmes tiesa 2023. gada 17. februārī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2022-05-011 (turpmāk arī Spriedums), kurā tika vērtēta Civilprocesa likuma 43. panta ceturtās daļas atbilstība Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmajam teikumam, t. i., tiesībām uz taisnīgu tiesu. Sprieduma lemjošajā daļā tika norādīts, ka Satversmes tiesa atzīst Civilprocesa likuma2 (turpmāk arī CPL) 43. panta ceturto daļu, ciktāl tā neparedz privāto tiesību juridiskajai personai tiesības lūgt, lai tiesa lemj par tās atbrīvošanu no pienākuma samaksāt valsts nodevu par prasības pieteikuma iesniegšanu, par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk arī Satversmes) 92. panta pirmajam teikumam un spēkā neesošu no 2023. gada 1. oktobra.

Līdz ar to likumdevējam ir dots noteikts laika periods, lai izstrādātu un pieņemtu grozījumus, kuri novērstu esošā regulējuma neatbilstību tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Satversmes 92. panta pirmais teikums noteic, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Šī panta kontekstā "ikvienā spriedumā Satversmes tiesa visupirms atklāj tiesību uz taisnīgu tiesu saturu".3 Šajā lietā tās ir tiesības uz tiesas pieejamību. CPL 43. panta ceturtajā daļā paredzēts, ka tiesa vai tiesnesis, ievērojot fiziskās personas mantisko stāvokli, pilnīgi vai daļēji atbrīvo to no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos, kā arī atliek valsts ienākumos piespriesto tiesas izdevumu samaksu vai sadala to termiņos.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties