Sandijs Statkus Foto: no personiskā arhīva |
Konstantīns Vaivods Foto: no personiskā arhīva |
Raksts galvenokārt iecerēts kā polemika par Iekšlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieka Dmitrija Trofimova atsevišķiem secinājumiem, ko viņš izteicis rakstā “Administratīvo procesu regulējošo tiesību normu piemērošana” (“Jurista Vārds” Nr.8, 1.03.2005.). To varētu uzskatīt arī par pienesumu diskusijā, kas saistīta ar administratīvā procesa tiesību normu piemērošanas problemātiku. Raksta autori centīsies izteikt un pamatot savu viedokli par dažiem diskutabliem administratīvā procesa un valsts pārvaldes jautājumiem, kas aplūkoti minētā autora publikācijā.
Administratīvā akta pazīmes
Administratīvā akta definīcija, kā arī tā obligāto elementu uzskaitījums ir dots Administratīvā procesa likuma (turpmāk – APL)1 1. panta trešās daļas pirmajā teikumā:
“Administratīvais akts ir uz āru vērsts tiesību akts, ko iestāde izdod publisko tiesību jomā attiecībā uz individuāli noteiktu personu vai personām, nodibinot, grozot, konstatējot vai izbeidzot konkrētas tiesiskās attiecības vai konstatējot faktisko situāciju.”
Lai kādu pārvaldes darbību atzītu par administratīvo aktu, jākonstatē virkne obligātu (neatņemamu) elementu. Ja trūkst kaut viena no tiem, tad attiecīgo pārvaldes darbību nevar atzīt par administratīvo aktu. Autoruprāt, par obligātiem administratīvā akta elementiem likumdevējs ir noteicis sešus, nevis piecus, kā to norāda minētā darba autors. Šie elementi ir:
1) uz āru vērsts;
2) tiesību akts;
3) izdod iestāde;
4) publisko tiesību jomā;
5) attiecībā uz individuāli noteiktu personu vai personām;
6) nodibinot, grozot, konstatējot vai izbeidzot konkrētas tiesiskās attiecības vai konstatējot faktisko situāciju.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.