Bērna piedzimšanas pabalsts specializētā civildienesta ierēdņiem
Māris Knoks, VCP Civildienesta kontroles daļas vadītājs
Foto: Elmārs Rudzītis, A.F.I. |
10.maijā “Jurista Vārds” publicēja Augstākās tiesas Senāta spriedumu lietā Nr.SKC–34 – Sandras Samušas prasībā pret Valsts robežsardzi par pabalsta piedziņu. Valsts civildienesta pārvalde (VCP) uzskata par lietderīgu sniegt savu komentāru, kas attiecas gan uz minēto lietu, gan jautājumu par bērna piedzimšanas pabalstu juridisko statusu specializētā civildienesta ierēdņiem.
Pretēji tiesas spriedumā norādītajam konstatējams, ka gan Saeima, pieņemot Valsts civildienesta likumu un grozot specializēto civildienesta likumu, gan Ministru kabinets, pieņemot lēmumu sakarā ar uzsāktajiem tiesvedības procesiem par specializēto civildienesta ierēdņu tiesībām saņemt pabalstu bērna piedzimšanas gadījumā sešu mēnešalgu apmērā, gan arī Valsts civildienesta pārvalde jau kopš Valsts civildienesta likuma pieņemšanas, piemērojot likumu un kontrolējot šī likumu ievērošanu citās iestādēs, konsekventi ir atzinusi, ka Valsts civildienesta likuma 25.pants nav piemērojams attiecībā uz specializētā civildienesta (t.sk., Valsts robežsardzes un policijas ierēdņiem). Līdz ar to uzskatām, ka tiesa, kuras uzdevums ir nodrošināt pieņemto likumu (un tā mērķa un jēgas) tiesisku piemērošanu, nevis jaunu likumu izdošanu, nav tiesīga neievērot likumu (izņemot, ja tiesa konstatē, ka pieņemtais likums – Valsts civildienesta likums – neatbilst kādam augstāka juridiska spēka normatīvajam aktam).
1. Valsts civildienesta likuma 2.panta trešā daļa nosaka, ka uz specializētā valsts civildienesta ierēdni (3.panta otrā daļa – t.sk., ierēdni Valsts robežsardzē) attiecas Valsts civildienesta likuma I nodaļa, 4.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.