Šķīrējtiesu spriedumu pārsūdzības problēmas
Oksana Pulle, LU Juridiskās fakultātes studente
Foto: no personiskā arhīva |
Rakstu publicēšanai ieteicis zv. advokāts docents Dr.iur. Jānis Rozenbergs
Arvien biežāk tiek kritizēta šķīrējtiesu darbība un to spriedumu kvalitāte, kas rada jautājumu, vai ir jāļauj augstākām tiesu instancēm labot iespējamās šķīrējtiesu pieļautās kļūdas, ieviešot spriedumu pārsūdzību, vai arī ir iespējams cits veids, kā mainīt pastāvošo negatīvo praksi.
Šķīrējtiesām ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar valsts tiesām, kuras tiks zaudētas līdz ar šķīrējtiesu spriedumu pārsūdzības pēc būtības ieviešanu valsts tiesās.
Šķīrējtiesas process ir konfidenciāls. Šķīrējtiesas sēdes ir slēgtas. Personas, kas nav procesa dalībnieki, var būt klāt šķīrējtiesas sēdē tikai ar pušu piekrišanu. Konfidencialitāte šķīrējtiesas procesā pasargā strīdā iesaistītās puses no informācijas nodošanas trešo personu rīcībā, kas to var izmantot personīgos, ne vienmēr cēlos nolūkos.
Savukārt valsts tiesās civillietas izskata atklāti, izņemot lietas par bērna izcelšanās noteikšanu, adopcijas apstiprināšanu un atcelšanu, laulības šķiršanu vai neesamību un personas atzīšanu par rīcībnespējīgu gara slimības vai plānprātības dēļ. Civilprocesa likums1 nosaka, ka tiesas sēdi var pasludināt par slēgtu pēc dalībnieka motivēta lūguma vai tiesas ieskata, (1) ja nepieciešams aizsargāt valsts noslēpumu vai komercnoslēpumu; (2) ja nepieciešams aizsargāt personu privāto dzīvi un korespondences noslēpumu; (3) ja nepieciešams nopratināt personu, kas nav sasniegusi 15 gadu vecumu; (4) nepilngadīgo interesēs; (5) tiesas spriešanas interesēs. Lūguma pieteikšana vēl negarantē, ka lieta tiks izskatīta slēgtā tiesas sēdē. Citos gadījumos nav pamata slēgtās tiesas sēdes noturēšanai.
Saskaņā ar valsts tiesās darbojošos atklātuma principu pat tad, ja lieta tika izskatīta slēgtā sēdē, izņemot lietas par adopcijas apstiprināšanu vai atcelšanu, tiesas sprieduma rezolutīvo daļu pasludina publiski.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.