Franšīze Baltijas teritorijā kļūst īpaši populāra līdz ar Eiropas Savienības paplašināšanu. Saskaņota likumdošana, vienkāršāka muitošana lielu uzņēmumu pārstāvjiem sniedz drošības sajūtu, ka franšīzes ņēmējs spēs godprātīgi īstenot viņa biznesa ideju.
Foto: no personiskā arhīva |
Franšīze Baltijas teritorijā kļūst īpaši populāra līdz ar Eiropas Savienības paplašināšanu. Saskaņota likumdošana, vienkāršāka muitošana lielu uzņēmumu pārstāvjiem sniedz drošības sajūtu, ka franšīzes ņēmējs spēs godprātīgi īstenot viņa biznesa ideju. Latvijā nav likumu, kas regulētu franšīzes ņemšanu. 2004.gadā tika izveidota Baltijas Franšīzes padome, kurai ir nevalstiskas organizācijas statuss. Šādas padomes darbojas arī citās Eiropas Savienības valstīs, un to būtība ir — strikti nosakot ētikas kodeksu, aizsargāt gan franšīzes devēju, gan ņēmēju intereses.
Pašlaik Latvijas Republikas likumdošanā pastāv viens franšīzes līguma definējums, kuru satur Ministru kabineta Noteikumi Nr.434 “Par vertikālo vienošanos atbrīvošanu no Konkurences likuma 11.panta pirmajā daļā noteiktā vienošanās aizlieguma”.
1 Saskaņā ar noteikumu 1.4.apakšpunktu, franšīzes līgums ir vertikāla vienošanās, pēc kuras franšīzes devējs par tiešu vai netiešu finansiālu atlīdzību nodod otrai līgumslēdzējpusei – franšīzes ņēmējam – tiesības izmantot intelektuālā īpašuma tiesību kopumu (īpaši firmu, preču zīmi, veikala izkārtni, dizaina objektu, speciālo profesionālo informāciju, zinātību un patentus) preču izmantošanai vai pārdošanai.Franšīzes līgums Igaunijā
Franšīzes līguma definīcija ir iekļauta Igaunijas Republikas Saistību likuma 19.nodaļā. Saskaņā ar Igaunijas Saistību likumu franšīzes līguma slēdzējs (franšīzes devējs) uzņemas piešķirt otrai personai (franšīzes ņēmējam) konkrētas tiesības un informāciju, kas pieder franšīzes devējam, lai franšīzes ņēmējs tās izmantotu savās ekonomiskajās vai profesionālajās aktivitātēs, iekļaujot tiesības uz franšīzes devēja preču zīmes, komerciālās identifikācijas un zināšanu izmantošanu.Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.