28. Novembris 2000 /NR. 37 (190)
Skaidrojumi. Viedokļi
Laulāto likumiskās mantiskās attiecības un to risinājums

Laulāto likumiskās mantiskās attiecības un to risinājums

Maija Paļčikovska, LU Juridiskās fakultātes studente, — "Latvijas Vēstnesim"

Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

POLECKOVSKA.JPG (29083 BYTES) Nobeigums. Sākums "LV" 21.11.2000, Nr.418/420

Saskaņā ar CL 94.p.1.d.:

Ja laulātā pārvaldīšanā atrodas otram laulātam piederošas ēkas, viņam jāizdara ne vien nepieciešamie izlabojumi, bet arī uzlabojumi, ciktāl to pieļauj ienākumi no šā laulātā mantas.

Šī daļa ir pilnībā saglabājusies no CL 1937.g.redakcijas, tikai sievas vietā tagad ir laulātais. Tā kā agrāk šis noteikums attiecās uz vīra pārvaldībā un lietošanā esošo sievas mantu, nevis uz atsevišķo mantu tā laika izpratnē, jāatzīmē, ka šis pants bija jāskata kopsakarā ar CL 95.p. 1.d.2.teikumu (1937.g.red.), tādēļ sieva varēja prasīt, lai vīrs pie viņas ēkām izdara izlabojumus un uzlabojumus tikai pēc tam, kad no viņas mantas ienākumiem ir apmierinātas ģimenes un mājsaimniecības vajadzības21. Tagad šāds noteikums vairs nepastāv, bet CL 94.p. attiecas uz laulātā atsevišķo mantu, un laulātajam ir tiesības brīvi noteikt otram laulātajam savas mantas pārvaldības un lietošanas robežas, tomēr, ja šādi nosacījumi nav doti, tad jāievēro CL 94.p.1.d. noteikumi, jo pēc CL vispārējiem noteikumiem par pilnvarojumu, pārvaldītājam nav pienākuma taisīt uzlabojumus bez uzdevuma. Tomēr, iespējams, arī mūsdienās, ja laulāto kopīgās mantas nepietiek ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām, tad laulātajam pārvaldniekam vispirms jāapmierina šīs vajadzības samērā ar pārvaldāmās mantas stāvokli (CL 95.p.2.d.), bet pēc tam jāizdara uzlabojumi. Nepieciešamie izlabojumi tomēr jāizdara obligāti (CL 93.p.).

CL 94.p.1.daļas saknes ir meklējamas Vietējo civillikumu kopojuma 42.p., kas attiecas arī uz CL 93.pantu. Šie panti izvirza laulātajam pārvaldniekam paaugstinātas prasības, kas acīmredzot ir saistītas ar ģimenes vienotības un stiprināšanas ideju, kā arī laulāto kā tuvu cilvēku attiecībām.

Saskaņā ar CL 94.p.2.daļu:

Viena laulātā nekustamo īpašumu otrs laulātais var iznomāt vai izīrēt uz laiku, ne ilgāku par trijiem gadiem, un neierakstot līgumu zemesgrāmatās; nauda noguldāma uz laulātā – īpašnieka vārda.

Šī CL 94.p. daļa, tāpat kā iepriekšējā, saglabājusies no CL 1937.g. redakcijas, tomēr vairs nav noteikuma, ka vīram ir tiesības prasīt no sievas parādniekiem viņu saistību izpildi. Pēdējais acīmredzot ir izslēgts tāpēc, ka mūsdienās tam vairs nav praktiskas nozīmes, jo prasības celšanai tiesā ir obligāti vajadzīga speciāla pilnvara, kā arī attiecībās ar trešajām personām nepietiek, ka personas ir laulātie, jo sieva un vīrs ir patstāvīgi privāttiesību subjekti.

Agrāk CL 94.p. 2.daļai bija liela nozīme, jo tā aprobežoja vīra likumiskās tiesības pārvaldīt un lietot sievas mantu, tagad tā vairs nav. Tomēr, ja ir izdota universālpilnvara, šim noteikumam ir liela loma, jo noma un īres līgumi bez ierakstīšanas zemesgrāmatās neietilpst CL 2301.p.2.daļā noteiktajos izņēmumos. Trīs gadu termiņš ir vēsturiski saistīts ar to, ka agrāk bija jāaizsargā sieva no vīra neaprobežotās rīcības ar viņas mantu; un lai viņa nebūtu saistīta pret trešām personām neierobežoti ilgi bez savas gribas, arī tad, ja vīram tiktu atņemtas sievas mantas pārvaldīšanas un lietošanas tiesības22. Vīra tiesības iznomāt vai izīrēt bez termiņa ierobežojuma sievas nekustamos īpašumus bija noteiktas vēl Vietējo civillikumu kopojuma (V.C.K.) 42.p. Mūsdienās šis noteikums ir aktuāls universālpilnvaras gadījumā, bet to apiet var, izdodot ģenerālpilnvaru vai speciāllpilnvaru.

Noteikums, ka nauda ir noguldāma uz laulātā — īpašnieka vārda, ir nonācis līdz mums nemainīgā veidā pat no Vietējo civillikumu kopojuma (V.C.K. 42.p.) un norāda uz nepieciešamību rūpēties par laulātā īpašnieka ienākumu pavairošanu, iegūstot procentus, kā arī skaidrības labad. Gadījumā, ja nauda pazūd, piemēram, bankrotējot kredītiestādei, laulātajam jāatbild (CL 107.p.), ja viņš ir vainojams neuzmanībā (CL 2295.p.).

Saskaņā ar CL 94.p.3.daļu:

Lai laulātais ar viņa pārvaldībā un lietošanā esošajām otra laulātā mantiskajām vērtībām varētu rīkoties tā, ka viņa rīcība pārsniegtu parastās pārvaldības un lietošanas robežas, viņam jāizprasa otra laulātā piekrišana.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties