Atbilstoši Krimināllikuma (turpmāk- KL) 24.panta pirmajai daļai noziedzīgu nodarījumu atkārtotība ir tad, ja viena persona izdara divus vai vairākus patstāvīgus noziedzīgus nodarījumus, kas atbilst vairāku noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmēm vai arī tikai viena noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm, ja tos neaptver vainīgās personas vienots nodoms. Tas ir noziedzīgu nodarījumu likumā dots atkārtotības jēdziens, kurā ietverti gan vispārējās, gan speciālās atkārtotības nosacījumi.
Atkārtotu noziedzīgu nodarījumu kvalifikācija
Prof. Dr.habil.iur. Uldis Krastiņš,
LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītājs
|
1. Noziedzīgu nodarījumu atkārtotības jēdziens
Noziedzīgu nodarījumu atkārtotība ir viens no nodarījumu daudzējādības veidiem. Atbilstoši Krimināllikuma (turpmāk – KL) 24.panta pirmajai daļai noziedzīgu nodarījumu atkārtotība ir tad, ja viena persona izdara divus vai vairākus patstāvīgus noziedzīgus nodarījumus, kas atbilst vairāku noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmēm vai arī tikai viena noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmēm, ja tos neaptver vainīgās personas vienots nodoms. Tas ir noziedzīgu nodarījumu likumā dots atkārtotības jēdziens, kurā ietverti gan vispārējās, gan speciālās atkārtotības nosacījumi.
Norāde daudzējādības jēdzienā uz to, ka nodarījumu daudzējādību veido vismaz divi patstāvīgi noziedzīgi nodarījumi, attiecas arī uz noziedzīgu nodarījumu atkārtotību.
Patstāvīga noziedzīga nodarījuma jēdziens savukārt dots KL 23.panta pirmajā daļā, nodēvējot to par atsevišķu (vienotu) noziedzīgu nodarījumu. Patstāvīga noziedzīga nodarījuma apzīmējums ar diviem vārdiem liecina par šādu noziedzīgu nodarījumu nošķirtību no nodarījumu daudzējādības, ko var veidot arī salikti noziedzīgi nodarījumi.
Tātad atsevišķs (vienots) noziedzīgs nodarījums ir viens nodarījums (darbība vai bezdarbība), kam ir viena noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes, vai arī divi vai vairāki savstarpēji saistīti noziedzīgi nodarījumi, kurus aptver vainīgās personas vienots nodoms un kuri atbilst tikai viena noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmēm.
Turpmākajās KL 23.panta daļās norādīti atsevišķa (vienota) noziedzīga nodarījuma veidi: turpināts un ilgstošs nodarījums vai īpaši likumā paredzēti vismaz divi krimināli nesodāmi tiesībpārkāpumi, kas izdarīti gada laikā un kuru kopums veido atsevišķu (vienotu) noziedzīgu nodarījumu. Krimināltiesību teorijā pie atsevišķiem (vienotiem) nodarījumiem pieskaita arī saliktus noziedzīgus nodarījumus, kuros atbilstoši krimināltiesību normai apvienotas vismaz divu patstāvīgu noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmes, piemēram, laupīšana, kas vienlaikus apdraud gan personas mantiskās intereses, gan viņa veselību (KL 176.pants).
Runājot par nodarījumu atkārtotības jēdziena saturu, jāpievēršas turpinātam noziedzīgam nodarījumam, jo arī to veido vairākas atkārtotas prettiesiskas darbības. Atsevišķa turpināta noziedzīga nodarījuma jēdziens nekur tālu nav jāmeklē, jo KL tā paša 23.panta trešajā daļā ir teikts, ka atsevišķu turpinātu nodarījumu veido vairākas savstarpēji saistītas tādas pašas noziedzīgas darbības, kas vērstas uz kopēju mērķi, ja tās aptver vainīgās personas vienots nodoms, tāpēc savā kopumā tās veido vienu noziedzīgu nodarījumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.